Hlavní navigace

Názor k článku Úvěry a paušální daň? Banky vyčkávají a ve hře je i paušální úvěrový limit od anonym - Mě se líbí tato věta: "porovnání příjmů a...

 • 7. 1. 2021 8:27

  bez přezdívky

  Mě se líbí tato věta: "porovnání příjmů a výdajů spotřebitele a způsobu plnění dosavadních dluhů. Poplatníci daně by tedy museli vést evidenci nejen příjmů, ale i výdajů"
  Copak někdo teď vyžadoval evidenci výdajů pokud byl uplatňován výdajový paušál?
  Navíc banky by si měly uvědomit, že z daňového přiznání můžou vyčíst nanejvýš přesné příjmy, ale už jen těžko z něho vyčtou přesné výdaje. Už jen proto, že zákon neklade žádné meze tomu, pokud poplatník chce platit daně vyšší a některé výdaje prostě neuplatňovat. Nebo proto, že při vedení daňové evidenci si nemusí být jistý jestli lze daný výdaj uplatnit v přiznání ho tak radši neuplatní. Ve výsledku to znamená, že daňové přiznání je pro poskytování bankovních úvěrů již v tuto chvíli značně nelogické.
  Čehož je už teď velmi využíváno - poplatník prostě jeden rok neuplatní skoro žádné výdaje a pak si zažádá o úvěr. Banka vyhoví a úvěr poskytne. Příští rok už poplatník výdaje uplatní jako obvykle. Navíc poplatník se takovým chováním ani nedostává do rozporu se zákonem. Protože zákon mu umožňuje do přiznání výdaje neuvádět pokud nechce. A zároveň bance poskytuje všechny doklady, které si banka vyžádá. Chybu v takovém případě dělá banka, která mylně předpokládá, že jsou v daňovém přiznání uvedené všechny výdaje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).