Hlavní navigace

Firmy bankám: Úvěry potřebujeme, bez financí se podnikat nedá

17. 6. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Firmy si stěžují na horší dostupnost bankovních úvěrů. Ekonomická recese v současnosti dopadá na většinu firem a více než polovina z nich se setkala s tím, že banky zpřísnily podmínky při poskytování půjček. Podnikatelům vadí hlavně horší dostupnost provozních úvěrů, které jsou pro jejich provoz klíčové. Vyplynulo to z průzkumu Hospodářské komory České republiky, kterého se na konci minulého týdne zúčastnilo 763 firem z celé České republiky.

Více než 50 % respondentů uvedlo, že za posledních 6 měsíců se jim zhoršil přístup k novým úvěrům. Tři čtvrtiny firem pak musely důsledku nedostatku financí ukončit nějakou vlastní činnost či aktivitu. Přes 50 % podnikatelů zase bylo donuceno zrušit plánovanou investici či dokonce propouštět a prodávat majetek.

účto únor klímová

Je přirozené, že banky jsou nyní při poskytování nových úvěrů obezřetnější. Pro podnikovou sféru je ale důležité, aby se tento trend již dále nezhoršoval, protože bez financí se úspěšně podnikat nedá. Hlavním zájmem bank musí být fungující klienti, kteří jsou pro ně trvalým a stabilním zdrojem příjmů. Pokud se takový podnik dostane do přechodných problémů, banka by neměla být tím, kdo se k němu obrátí zády, dodal Petr Kužel, prezident Hospodářské komory ČR.

Podnikatelé také uvedli, že banky nyní kladou větší požadavky při poskytování úvěru, alespoň si to myslí 59 % dotazovaných. Podle 56 % firem banky požadují větší zajištění úvěrů oproti předchozím měsícům. Zároveň banky chtějí od podnikatelů vyšší spoluúčast a ve vzrůstajícím počtu případů požadují předčasné splacení úvěrů. Čtěte více: Při žádosti o provozní úvěr často rozhoduje cash-flow firmy.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).