Hlavní navigace

Už jste si změnili minimální zálohy na zdravotní pojištění? Máte na čase

29. 1. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Podnikatelé, kteří vloni platili minimální zálohy na zdravotní pojištění, si musí změnit jejich výši. Při platbě za leden už je třeba zaplatit zálohy vyšší.

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které vloni platily minimální zálohy na zdravotní pojištění, si musí upravit jejich výši. Nově činí minimální záloha o 51 korun více, tedy 1748 korun. Tato změna se týká více než poloviny podnikatelů. Částku 1748 korun musí platit i OSVČ, které letos svoji činnost zahajují. Splatnost záloh na zdravotní pojištění je první až osmý den následujícího měsíce. Únorová platba (za leden) by tedy již měla proběhnout v nové výši.

V případě, že podnikateli vyjde následně při podávání přehledu vyšší záloha, musí si ji opět změnit. Zálohy stanovené dle příjmů a výdajů z minulého roku se platí poprvé za kalendářní měsíc, ve kterém byl nebo měl být podán zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích. Pokud tak podnikatel hradil v roce 2012 minimální zálohy 1697 korun, ale jeho příjmy činily tolik, že mu zálohy pro rok 2013 vychází na 1900 korun, musí od února (za leden) nejprve platit 1748 korun. Až podá přehled o příjmech a výdajích za rok 2012, změní si zálohy znovu, a to na 1900 korun.

V oblasti zdravotního pojištění došlo letos ještě k jedné výrazné změně. Daňový balíček  zrušil strop na zdravotní pojištění, který činil 72násobek průměrné mzdy. Opatření by mělo platit pro roky 2013 až 2015.

Jak na zálohy na sociální pojištění

Zatímco zálohy na zdravotní pojištění musí podnikatelé měnit už při platbě za leden, zálohy na sociální pojištění ještě řešit většina z nich nemusí. Novou výši minimální zálohy na důchodové pojištění platí od ledna pouze ti, kteří začali podnikat v roce 2013. Zbylé OSVČ změní výši záloh až za měsíc, ve kterém podají přehled o příjmech a výdajích za rok 2012, a to na částku, která jim v přehledu vyjde. Vloni činila minimální záloha na důchodové pojištění pro OSVČ hlavní 1836 korun, letos vzrostla na 1890 korun.

MM_socky3

Měsíční minimální vyměřovací základ OSVČ vedlejší činí 10 % průměrné mzdy. Pro OSVČ vedlejší tak platí pro rok 2013 zálohy v minimální výši 756 korun. V roce 2012 podnikatelé s vedlejší činností platili o 21 korun méně, tedy 735 korun. Stanovená roční rozhodná částka pro vedlejší činnost se zvýšila na 62 121 korun. Pokud dosáhne OSVČ této částky, musí hradit zálohy na důchodové pojištění.

Zvýšení minimálních plateb se naopak nedotklo nemocenského pojištění OSVČ. Stejně jako vloni zůstává pro OSVČ jejich minimální výše na hranici 115 korun. Výši měsíčního základu si OSVČ určuje sama, musí být však nižší nebo stejný s vyměřovacím základem pro důchodové pojištění. Zároveň základ nesmí být nižší než dvojnásobek částky rozhodné podle předpisů o nemocenském pojištění pro účast zaměstnanců na nemocenském pojištění. Pro rok 2013 zůstává minimální vyměřovací základ nemocenského pojištění na úrovni 5000 korun.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).