Hlavní navigace

Už jste změnili zálohu na zdravotní pojištění? Máte na to poslední týden

1. 2. 2019
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Nezapomeňte, že už při platbě za leden (lhůta do 8. února) musí většina OSVČ uhradit novou výši minimální zálohy na zdravotní pojištění.

Nově činí minimální záloha OSVČ na zdravotní pojištění 2208 Kč.

Na změnu zálohy máte poslední týden

Už jen týden má většina podnikatelů na to, aby změnila výši platby na zdravotní pojištění, a to z dosavadních 2024 na 2208 Kč. Už za leden totiž musí OSVČ hradit pojistné v nové výši a nikoli, jako je to v případě sociálního pojištění, až po podání přehledu. Vzhledem k termínu splatnosti, který je u zdravotního pojištění stanoven do osmého dne následujícího měsíce, musí OSVČ změnit výši záloh nejpozději do 8. února.

Máme přehledy všech zdravotních pojišťoven na jednom místě. Stahujte je

Pokud pak podnikateli vyjde v přehledu vyšší záloha, musí její výši ještě jednou změnit. Zálohy stanovené dle příjmů a výdajů z minulého roku se platí poprvé za kalendářní měsíc, ve kterém byl nebo měl být podán zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích. Pokud podnikatel platil v roce 2018 minimální zálohy 2024 korun, ale vydělával tolik, že mu zálohy letos vychází na 2300 korun, musí od ledna nejprve platit 2208 korun a po podání přehledu 2300 korun.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).