Hlavní navigace

Už pár let je zakázán prodej o některých svátcích. Co o svátcích v červenci?

1. 7. 2021
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Blíží se dva červencové státní svátky. Vzhledem k tomu, že se zákaz prodeje nevztahuje na všechny, jak je to 5. a 6. července? Pamatujete si to?

Zákaz prodeje se vztahuje jen na sedm státních svátků. Patří mezi ně 5. červenec – Příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje a 6. červenec – Výročí upálení mistra Jana Husa?

Už nějaký ten platí zkaz prodeje ve vybraných státních svátcích. Obchodníci nesmí otevřít na Nový rok, na Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den lze mít otevřeno jen do 12:00.  Ve výčtu červencové státní svátky nejsou, obchodníci tak mohou bez problémů otevřít své podniky. 

Kdy mohou obchodníci otevřít? 

  • 30. březen – Velký pátek 
  • 1. květen – Svátek práce 
  • 5. červenec – Příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 
  • 6. červenec – Výročí upálení mistra Jana Husa 
  • 17. listopad – Den boje za svobodu a demokracii

V případě porušení zákazu prodeje hrozí pokuta až do výše 1 milionu korun. Pokud jde o opakované porušení, mohou dostat pokutu až 5 milionů korun. 

Zákon se netýká všech obchodníků. Otevřené mohou zůstat obchody s prodejní plochou menší než 200 metrů čtverečních, čerpací stanice, lékárny, prodejny v místech zvýšené koncentrace cestujících na letištích, železniční stanice, autobusové zastávky, prodejny ve zdravotních zařízeních a maloobchodu a velkoobchodu v době, kdy je vyhlášen stav nebezpečí, nouzový stav, stav ohrožení státu nebo válečný stav.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).