Hlavní navigace

Už skoro půl roku funguje předžalobní výzva. Jaká je její účinnost?

6. 6. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Ilustrační obrázek. Autor: http://www.isifa.com
Už pět měsíců je jako ochrana před zahájením exekučního řízení používána předžalobní výzva. Nastal čas zhodnotit její dopady a účinnost s těmi nejpovolanějšími.

Termín předžalobní výzva vstoupil do české legislativy na začátku tohoto roku. Byl zaveden proto, aby dlužníka včas varoval o jeho neplněných závazcích, o kterých za jistých okolností nemusí vědět. V rámci dnešního Světového dne soudních exekutorů nabízíme krátké shrnutí a pohled na systém předžalobních výzev. Předžalobní výzva spočívá v tom, že věřitel musí kontaktovat neplatiče minimálně 7 dní před podáním žaloby a vyzvat ho k včasnému uhrazení dluhu. V případě, že by se tak nestalo, soud věřiteli nemusí uznat nárok na náhradu nákladů za takzvané nalézací soudní řízení. Kdyby věřitel tímto způsobem nevyzval dlužníka k zaplacení, neměl by nárok na náhradu nákladů soudního řízení a nesl by je ze svého. Neznamená to tedy, že předžalobní výzvu musí věřitel zasílat vždy. To je omyl, který vznikl špatným výkladem, říká prezident Exekutorské komory Jiří Prošek. Výzva se podává tehdy, když chce věřitel vymoci zpět i peníze, které použil na soudní vymáhání dluhu.

Předžalobní výzvy jsou běžnou součástí takřka všech nových řízení. Odpadají stížnosti na to, že dlužník o svém dluhu nevěděl nebo že o něm byl informován až soudem. Rozdíl ale markantní není. Pokud dříve věřitelé zasílali výzvy k zaplacení zhruba v 80% případů, teď je to podle našeho odhadu zhruba 95 %, uvádí viceprezident Exekutorské komory ČR David Koncz.

Ilustrační obrázek.
Autor: http://www.isifa.com

Ilustrační obrázek.

Jak je předžalobní výzva účinná, to se ukáže v tomto roce. Má se zato, že pokud se člověk o svém neplněném závazku dozví s předstihem, může situaci napravit a vyhnout se tak nepříjemnostem spojeným s hrozícím exekučním řízením. V praxi to ale tak nefunguje. Ukazuje se, že na předžalobní výzvu reaguje jen minimum lidí. Stejně všechny dopisy a následně rozsudky házejí do koše a nezajímají se o svoji věc. Reagovat začnou až v momentě, kdy soud skutečně zahájí exekuci. Z mého pohledu je to tristní, protože kdyby jednali ihned, ušetřili by si výdaje za advokáta věřitele, soudní poplatky a další, konstatuje David Koncz.

Nepleťte si pojmy a dojmy

Předžalobní výzva není totéž co předexekuční výzva. Jak uvádí Exekutorská komora, předžalobní výzva není zasílána před zahájením exekuce, ale mnohem dříve. To znamená před zahájením soudu, který určuje, kdo je dlužník, kolik má zaplatit a v jaké lhůtě.

Častým omylem je i to, že lidé očekávají předžalobní výzvu od soudu. Ten ale podle výše zmíněného nemá s předžalobní výzvou co dočinění. Výzva je zasílána nejméně týden před tím, než se věřitel obrátí na soud.

Předžalobní výzvě se nelze vyhnout tím, že si ji dlužník nepřevezme na adrese svého trvalého bydliště. Věřitel ji může nechat doručit na adresu pro doručování, mnohdy je to poslední známé bydliště dlužníka nebo adresa, která je uvedena na smlouvě, kterou spolu obě strany podepsaly. Také není nutné posílat předžalobní výzvu poštou. Podle zákona musí dlužníka pouze vyzvat. Není stanoven způsob zaslání. V rámci následného soudního řízení to ovšem věřitel musí prokázat.

Mnoho věřitelů se ze začátku domnívalo, že předžalobní výzva je jen dalším prostředkem, která bude chránit dlužníky, a ti díky ní ušetří. Pravda to je, ale jen za těch předpokladů, že na ni dlužník bude reagovat. V opačném případě, kdy se rozběhne soudní proces, tak platí výdaje na advokáta věřitele i veškeré soudní výlohy.

Nechte si poradit

S otázkami týkajících se exekucí a podobných záležitostí je možné obracet se na poradnu serveru Podnikatel.cz. Veškeré dotazy z tohoto okruhu zodpovídá prezident Exekutorské komory ČR Jiří Prošek.

Dále je také možné navštívit bezplatná poradenská centra ve třech městech republiky:

Bezplatná poradna Praha nabízí své služby v prostorách SOS centra Diakonie ČCE-SKP, Varšavská 37, Praha 2, každý pátek od 10:00 do 14:00 hodin.

Bezplatná poradna Brno poskytuje poradenství v prostorách Diakonie ČCE, Hrnčířská 27, Brno, každé úterý od 14:00 do 17:00 hodin.

Bezplatná poradna Plzeň je otevřena v sídle Archy pro člověka v krizi, Prokopova 17, Plzeň, každou sudou středu od 14:30 do 16:30 hodin.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).