Hlavní navigace

Omezení daňové uznatelnosti úroků bude mít negativní dopad na malé a střední podniky

Sdílet

Profesní asociace dnes veřejně vystoupily proti negativnímu ekonomickému dopadu, který podle nich bude mít daňová reforma. Podle asociací zatíží jedna část Zákona o dani z příjmů podnikatelské sektory natolik, že to může mít vliv i na ekonomický růst České republiky. Problém je v daňové uznatelnosti úroků, který bude mít podle asociací kontraproduktivní charakter.

Novela zákona o daních z příjmů zpřísňuje odčitatelnost úroků ve dvou případech. Do nákladů u úvěrů a půjček od spojených osob se budou moci zapsat výdaje pouze do dvojnásobku výše vlastního kapitálu, u bank a pojišťoven potom trojnásobku. U celkového úhrnu úvěrů a půjček je daňová uznatelnost omezena na úroky z objemu dosahujícího maximálně šestinásobku (a od roku 2009 čtyřnásobku) výše vlastního kapitálu.

„Toto opatření bude mít negativní dopad především na malé a začínající firmy, které potřebují cizí zdroje pro rozjezd podnikání,“ uvedl výkonný prezident České bankovní asociace Petr Špaček. Celkově tento bod povede v některých oborech ke zvýšení daňové zátěže a větší složitosti daňového systému. Shodly se na tom profesní organizace, které zastupují leasingové společnosti, stavební firmy, podniky či banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).