Hlavní navigace

Omezení daňové uznatelnosti úroků bude mít negativní dopad na malé a střední podniky

16. 10. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Profesní asociace dnes veřejně vystoupily proti negativnímu ekonomickému dopadu, který podle nich bude mít daňová reforma. Podle asociací zatíží jedna část Zákona o dani z příjmů podnikatelské sektory natolik, že to může mít vliv i na ekonomický růst České republiky. Problém je v daňové uznatelnosti úroků, který bude mít podle asociací kontraproduktivní charakter.

Novela zákona o daních z příjmů zpřísňuje odčitatelnost úroků ve dvou případech. Do nákladů u úvěrů a půjček od spojených osob se budou moci zapsat výdaje pouze do dvojnásobku výše vlastního kapitálu, u bank a pojišťoven potom trojnásobku. U celkového úhrnu úvěrů a půjček je daňová uznatelnost omezena na úroky z objemu dosahujícího maximálně šestinásobku (a od roku 2009 čtyřnásobku) výše vlastního kapitálu.

„Toto opatření bude mít negativní dopad především na malé a začínající firmy, které potřebují cizí zdroje pro rozjezd podnikání,“ uvedl výkonný prezident České bankovní asociace Petr Špaček. Celkově tento bod povede v některých oborech ke zvýšení daňové zátěže a větší složitosti daňového systému. Shodly se na tom profesní organizace, které zastupují leasingové společnosti, stavební firmy, podniky či banky.

Autor článku

šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).