Hlavní navigace

V březnu expiruje dalších 20 tisíc certifikátů EET. Víme, jak získat nový

Daniel Morávek

V březnu vyprší platnost dalších 20 tisíc certifikátů pro EET. Finanční správa připomíná podnikatelům, aby je včas vyměnili za nové.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pokud platnost starého certifikátu vyprší, systém evidence tržeb přestane přijímat datové zprávy o tržbách a podnikatelům hrozí sankce.

Během března expiruje 20 tisíc certifikátů

Během února končila platnost 86 tisíců pokladních certifikátů pro zařízení EET a dalších 20 tisíc jich expiruje během března. Jde o poslední „várku“ certifikátů, které si podnikatelé vygenerovali v počátcích zavádění elektronické evidence tržeb před třemi lety. Finanční správa proto připomíná poplatníkům, aby si zkontrolovali platnost svého certifikátu a včas ho vyměnili za nový. Počty expirujících pokladních certifikátů se snižují v závislosti na tom, kolik poplatníků si již certifikát vyměnilo za nový. Finanční správa doporučuje poplatníkům, aby výměnu certifikátu neodkládali, a o nutnosti výměny je informuje prostřednictvím e-mailů a textových zpráv, doplnil Lukáš Heřtus z tiskového oddělení Generálního finančního ředitelství (GFŘ).

Po expiraci nebo zneplatnění certifikátu není možné certifikát znovu obnovit ani prodloužit. Datum ukončení platnosti certifikátu zjistí podnikatelé přímo v aplikaci EET. Po přihlášení stačí v menu zvolit odkaz Certifikáty a následně Seznam certifikátů. Na stránce se pak zobrazí informace o vydaných certifikátech, včetně data expirace. Podnikatelé také mohou využít službu upozornění na konec jeho platnosti. K tomu je nutné zadat v aplikaci EET do pole „Email pro upozornění“ kontaktní e-mailovou adresu.

Daňový portál na Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Potřebujete si rychle spočítat, kolik letos zaplatíte na daních? Zadejte své hodnoty do Daňové kalkulačky pro OSVČ

Nevíte si rady s daňovým přiznáním? Vyzkoušejte interaktivní šablony, které automaticky vyplní daňový formuláře nebo přehled pro pojišťovnu.

Jakou budete mít čistou mzdu v letošním roce? Aktualizovali jsme pro vás Mzdovou kalkulačku

Nejnovější články o daních sledujte v sekci Daňové přiznání, Daně z příjmů, Přehled o příjmech a výdajích.

Jak získat nový certifikát

Kdo zjistí, že mu certifikát brzy expiruje (např. měsíc a méně do ukončení platnosti), měl by vygenerovat certifikát nový. Nový certifikát se vygeneruje v záložce Certifikáty v aplikaci EET. Následně je nutné zvolit v horním menu odkaz Nový certifikát.

daně_I.fáze

Průvodce EET

Koho a odkdy se EET týká? Jaké všechny povinnosti se s EET pojí? Jak vybrat pokladní systém? Přečtěte si našeho velkého průvodce elektronickou evidencí tržeb.

Jak doplňuje finanční správa na webu, generování certifikátu se skládá z několika na sebe navazujících kroků:

  1. Kliknutím na odkaz Vytvořit žádost v prohlížeči vytvoříte žádost o certifikát v prohlížeči, popř. můžete nahrát již připravený soubor s žádostí o certifikát.
  2. V kroku generování pokladního certifikátu v prohlížeči zvolte a vložte heslo pro soukromý klíč certifikátu. Následně klikněte na tlačítko Potvrdit. Heslo si dobře zapamatujte, budete jej potřebovat v následujících krocích a při instalaci certifikátu do pokladního zařízení.
  3. Žádost odešlete kliknutím na tlačítko Odeslat žádost. Před odesláním žádosti můžete vložit nepovinnou poznámku, která slouží k označení pokladního certifikátu. Tento krok může být užitečný pro vaši snadnější práci s pokladními certifikáty.
  4. Kliknutím na tlačítko Vytvořit exportní soubor vytvoříte exportní soubor ke stažení.
  5. Vložte heslo pro soukromý klíč certifikátu, které jste zadávali v kroku číslo 2, a klikněte na tlačítko Potvrdit.
  6. V posledním kroku je třeba exportní soubor stáhnout. Klikněte na tlačítko Stáhnout exportní soubor (přípona .p12). Výzvu internetového prohlížeče k uložení exportního souboru potvrďte kliknutím na tlačítko uložit.

Čtěte více: Platnost prvních certifikátů EET vyprší už letos. Známe postup, jak získáte nový

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).