Hlavní navigace

V Brně se řeší budoucnost společné zemědělské politiky EU

2. 6. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ministři zemědělství a rybářství Evropské unie řeší v Brně na neformálním zasedání budoucnost evropské zemědělské politiky. Ministři debatují o podobě přímých plateb, jejich jednodušším systému, rovnoměrnějším rozdělení, které by vytvořilo férovější konkurenční prostředí na jednotném trhu.

Rok 2013 je blíž než se zdá a české předsednictví očekává, že debata ministrů na neformální radě poskytne cenné podněty pro budoucí směřování Společné zemědělské politiky, a to nejen pokud jde o přímé platby, jejichž nový systém byl zvolen prioritou předsednictví a tématem ministeriády, říká ministr zemědělství Jakub Šebesta.

Především podobu přímých plateb po roce 2013 si Česko vytyčilo jako jednu z priorit své agrární politiky. Téma je v současnosti díky ekonomické krizi o to více aktuální. Budoucí Společná zemědělská politika musí být dostatečně efektivní, aby dokázala čelit novým výzvám, jakými jsou například zvyšující se nestálost trhů a změna klimatu, vysvětluje 1. náměstek ministra Ivo Hlaváč.

Vzhledem ke krizi má Unie výjimečnou příležitost pro konkrétní a otevřenou diskuzi vedoucí k formování budoucí Společné zemědělské politiky, která bude posilovat konkurenceschopnost evropského zemědělství globálně a v dlouhodobé perspektivě, bude zaměřena na diverzifikaci a předcházení rizikům a do zemědělského sektoru přitáhne mladé podnikatele, uzavírá Jakub Šebesta.

O narovnání podmínek po roce 2013 však vážně pochybují čeští zemědělci, podle kterých Francie a Německo tuto aktivitu zablokují. Mám informace, jelikož jsme druhý viceprezident COPY, což je taková evropská agrární komora, že staré země udělají všechno proto, aby žádné narovnání v roce 2013 nepřišlo. To můžu doložit zápisy z COPY, uvedl v rozhovoru pro server Podnikatel.cz Jan Veleba, prezident Agrární komory ČR. Čtěte více: Zemědělci připravují další protestní akce, chystají v červnu happening, potvrdil Veleba.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).