Hlavní navigace

V Česku je rizikových 0,6 % domén, v Kamerunu více než třetina

3. 12. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

České domény jsou poměrně bezpečné. Podíl rizikový webů s českou doménou (.cz) dosahuje 0,6 %. Nejbezpečnější světové domény se dají najít v Japonsku (.jp), naopak nejrizikovější weby má Kamerun (.cm). Vyplynulo to z výroční zprávy Mapping the Mal Web, kterou zveřejnila společnost McAfee.

V Česku bylo v roce 2009 testováno celkem 85 649 webů a 949 z nich pro návštěvníka představovalo bezpečnostní riziko, což činí 0,6 %. V porovnání s předchozími léty došlo k mírnému zlepšení. Slováci (.sk) jsou na tom v statistice o něco hůře, když počet jejich nebezpečných domén tvoří 0,8 % z celkového počtu.

Mezi nejbezpečnější země, co se týče webových domén, se tradičně zařadilo s 0,1 % Japonsko. Stejného čísla dosáhly v roce 2009 také Irsko (.ie), Chorvatsko (.hr) a Lucembursko (.lu). Na opačném konci žebříčku se v současnosti nachází Kamerun (36,7 %), který předstihl Hongkong. Mezi pět nejnebezpečnějších národních domén stále patří s 23,4 % také Čína (.cn).

Hlavní příčinou „vítězství“ Kamerunu je podle odborníků především podobnost s rozšířenou doménou „.com“. Doména „.cm“ je obvyklým překlepem namísto „.com“. Mnoho internetových podvodníků proto záměrně vytváří adresy založené na tzv. typo-suattingu (překlepovém squattingu) a přesměrovávají neopatrné uživatele na weby, kde jim hrozí stažení malwaru, spywaru, adwaru a dalších potenciálně nechtěných programů, uvedla společnost McAfee ve své tiskové zprávě. Čtěte také: Největší riziko úniku dat se nachází mezi klávesnicí a židlí.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).