Hlavní navigace

V Česku klesá průmyslová aktivita

2. 10. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V říjnu se prohloubil pokles průmyslové aktivity. Počet zakázek se snížil nejvíce od ledna roku 2001 a průmyslová produkce je taktéž v poklesu.

Mírný pokles průmyslové aktivity se s říjnem nečekaně prohloubil. Oslabily nové zakázky a průmyslová produkce je taktéž na sestupu. S tím souvisí i vývoj zaměstnanosti – má stejně klesající trend, který je nejvýraznější od dubna roku 2003. Přitom nezaměstnanost se ještě v srpnu zvyšovala jen mírně. Její další vývoj je tak pravděpodobně důsledkem neustále se zhoršující situace na finančních trzích, silně kolísavé koruny a konkurence z jihovýchodní Asie. Pozitivní zprávu naopak poskytují ceny vstupů, jejichž prudký nárůst ze srpna nyní oslabil. Stejně je na tom bohužel i růst exportu.

Analytici připisují zhoršení podmínek průmyslové aktivity prudkému propadu dolaru. Dalšími důvody může být silná koruna, která znesnadňuje život exportérům. Zdražuje tak jejich zboží, které je zároveň ohrožováno levnými produkty jihovýchodní Asie. Podporou průmyslu by se naopak mohl stát import, jelikož světové ceny průmyslových surovin a potravin se v meziměsíčním hodnocení měsíce srpna dle Českého statistického úřadu snížily. Reagovaly tím na prohloubení poklesu ropy Brent, taktéž z pohledu meziměsíčního hodnocení. Dle analýz se snížily i ceny kovů, potravin, kaučuku a textilních surovin. Čtěte více: Čeští exportéři to teď nemají lehké

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).