Hlavní navigace

V Česku přibylo 30 tisíc podnikatelů

21. 7. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Nárůst počtu podnikatelů se nezastavil ani v roce 2010. Za prvních šest letošních měsíců jich přibylo více než 30 000 a v Česku již tak nyní podniká 2 205 777 občanů. To je nejvíce v novodobé historii republiky. Zájem o podnikání roste i mezi cizinci, kterých zde takto působí již 89 445. Vyplývá to z aktuálních statistik ministerstva průmyslu a obchodu k 30. červnu 2010, které má k dispozici business server Podnikatel.cz.

Čísla naznačují, že Češi se snaží v obtížné ekonomické situaci postavit na vlastní nohy a dávají tak mnohdy přednost riziku podnikání před jistotou zaměstnání. S údaji je však nutné pracovat opatrně. Ne každý, kdo podniká, se svoji činností i uživí a řada lidí si podnikáním jen přivydělává. Nad nárůstem podnikatelů navíc visí velký otazník, který se nazývá švarcsystém, komentoval statistiky Daniel Morávek, zástupce šéfredaktora business serveru Podnikatel.cz.

Právě švarcsystém totiž může podle některých odborníků stát za zvýšením počtu podnikatelů. Firmy, aby ušetřily náklady, propustí své zaměstnance a zpětně je najmou s živnostenským listem. Nemusí tak za ně platit odvody na pojistném. Pokud navíc podnikatelé koncipují smlouvu tak, že smluvní strana bude dodávat služby a ve smlouvě je uveden pouze termín dodání, kontrolním úřadům se švarcsystém obtížně dokazuje. Další informace zde: V Česku podniká rekordní počet lidí. Stojí za rozmachem podnikání švarcsystém?

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).