Hlavní navigace

V Česku působí web, který nabízí učebnice zdarma ke stažení. Mnozí o něm nevědí

10. 7. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

V české mutaci působí již delší čas původně dánský portál, který nabízí studentům učebnice zdarma ke stažení. Určeny jsou hlavně pro vysokoškoláky.

Pro české vysokoškoláky a postgraduální studenty nabízí učebnice zdarma ke stažení původně dánský portál Bookboon.com. Je v české mutaci a čeští studenti tak mohou vybírat až z 1500 e-knih v sedmi jazycích, až 800 z nich je přitom napsáno přímo vysokoškolskými profesory.

I když čeští studenti na tomto portálu stáhli za posledních 12 měsíců až 150 tisíc učebnic, mnozí stále o něm nevědí. Studium se stává stále více finančně náročným, proto chceme nabídnout českým studentům možnost ušetřit peníze alespoň na učebnicích. Náš obchodní model je postaven na tom, že za učebnice platí budoucí zaměstnavatelé, přiblížil projekt Thomas Buus Madsen, provozní ředitel portálu Bookboon.com.

Čtěte také: Vyberte si svou vysokou školu, láká portál Vysokéškoly.cz s novým vlastníkem

Ten zároveň doplnil, že e-knihy jsou zdarma ke stažení hlavně díky tomu, že obsahují malé množství reklamy firem, které zároveň v publikacích nabízejí i pracovní nabídky pro studenty, respektive pro své budoucí zaměstnance. Reklamy jsou zacíleny na konkrétní studenty. Pokud jste postgraduálním studentem ve strojírenství, najdete v knihách nabídky vašich potenciálních budoucích zaměstnavatelů a také možné pracovní příležitosti, upřesnil obchodní model Madsen.

Učebnice od Bookboon jsou napsány profesory z celosvětově uznávaných univerzit. Portál zároveň nabízí možnost tuzemským profesorům rozšířit nabídku učebnice o texty, které jsou specifické výhradně pro český trh.

Čtěte také: 7 věcí, které vám na „vejšce“ o podnikání neřeknou

Učebnice jsou v současné době nabízeny ke stažení především ve formátu PDF. Jak potvrdil serveru Podnikatel.cz mluvčí portálu Bookboon.com Johan van den Bos, v průběhu roku budou texty přizpůsobeny i pro tablety a elektronické čtečky. Většina našich učebnic je aktuálně stahována z počítačů (80 %) a 66 % z nich si studenti tisknou přímo na papír. Stále více však zaznamenáváme stažení do e-čteček nebo do tabletů, aktuálně proto přizpůsobujeme naše e-knihy i pro tyto typy zařízení, řekl mluvčí portálu.

Podle něj navíc Bookboon.com připraví do konce roku dalších 200 učebnic, které budou dostupné výhradně v českém jazyce. Uvítají to určitě posluchači Univerzity Karlovy, Západočeské univerzity v Plzni a Technické univerzity v Ostravě, odkud máme i největší počet stažení našich e-publikací, doplnil pro Podnikatel.cz Johan van den Bos.

MM_socky3

Publikace ke stažení nabízejí v Česku i další portály. Mezi studenty jsou nejrozšířenější Knihy od Googlu nebo Palm Knihy, které jsou však za poplatek. Učebnice nabízí prostřednictvím iBooks i společnost Apple či portál Amazon.com. Několik především ekonomicky zaměřených e-knih je zdarma ke stažení i prostřednictvím portálu Liberálního institutu

Foto: www.isifa.com

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).