Hlavní navigace

V Česku se bude posilovat finanční gramotnost

11. 5. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Vláda schválila Národní strategii finančního vzdělávání. Tu připravilo ministerstvo financí, které tak chce posílit finanční gramotnost dětí i dospělých. Podle resortu se na trhu stále rozšiřuje nabídka produktů a služeb, které mohou dlouhodobě ovlivnit hospodaření jedince nebo celé domácnosti. Je potřeba, aby se občané orientovali v základních zákonitostech fungování finančního trhu, dokázali se zorientovat v nabídce finančních produktů a služeb a efektivně se rozhodovali s ohledem na svoji současnou i očekávanou budoucí životní situaci, říká Klára Hájková, náměstkyně ministra financí odpovědná za oblast finančního trhu.

Naráží tak na to, že se stále zvyšuje zadluženost Čechů, která na konci loňského roku přesáhla 1,1 bilionů korun. Lidé by podle ministerstva měli pamatovat také na svůj důchod. Celý systém finančního vzdělávání je rozdělen do dvou pilířů – školního vzdělávání a navazujícího vzdělávání zahrnujícího dospělou populaci. Výuka na školách, stejně jako programy pro dospělé, budou vycházet z tzv. standardů finanční gramotnosti. Ty popisují, které znalosti a dovednosti by měl mít finančně gramotný občan.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).