Hlavní navigace

Mlékaři tvrdí: V Česku se obcházejí kvóty na výrobu mléka

19. 2. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Českomoravský svaz mlékárenský zjistil, že v Česku se manipuluje s množstvím vyrobeného mléka, na což se vztahují kvóty Eropské unie. Podle svazu zmizelo z tuzemské evidence, kterou po svých členských zemích vyžaduje Evropská unie, více než 100 milionů litrů mléka. Informuje o tom server iHNed.cz.

Zjistili jsme, že v zemi se podle dostupných údajů vyrábí mnohem více mléka, než zpracují mlékárny, nebo jde na vývoz. Nikdo neví, kam se ztrácí, řekl předseda Českomoravského svazu mlékárenského Michal Němec. Podle zpracovatelů s mlékem v rozporu s předpisy obchodují překupníci. Zprostředkovatelé obcházejí kvóty a mléko mohou vyvážet do zahraničí. Při současném růstu cen je o ně prý zájem především v Německu.

Česku tak hrozí za překročení kvót sankce. Pokutu zaplatilo už před třemi roky. Česká republika vyprodukovala v roce 2005 více mléka, než jí povolují evropské kvóty a za přebytek téměř 17.000 tun mléka muselo Česko Bruselu zaplatit 5,13 milionu eur (podle tehdejšího kurzu téměř 150 milionů korun).

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).