Hlavní navigace

V Moskvě probíhá rusko-ukrajinské jednání o plynu. Dojde ke shodě dnes?

17. 1. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V Moskvě dnes probíhá summit o obnovení ruských dodávek plynu přes Ukrajinu do Evropy. Kvůli účasti své jednání přerušili i Vladimir Putin a Julija Tymošenková. Ruský prezident Dmitrij Medveděv zde navrhl vytvořit jistý mezinárodní mechanismus, který by těmto patovým situacím v budoucnu zabránil.

V Moskvě se dnes koná summit o obnovení ruských dodávek plynu do Evropy přes ukrajinské území. Účastní se ho i ruský premiér Vladimir Putin a ukrajinská premiérka Julija Tymošenková, kteří kvůli němu přerušili svá jednání, ke kterému se po summitu vrátí. Ruský prezident Dmitrij Medveděv na summitu navrhl vytvořit „mezinárodní mechanismus“, který by v budoucnu měl podobným situacím zabránit.

Ruská plynárenská společnost Gazprom vyjádřila svou naději, že dohoda o tranzitu ruského plynu by mohla být ještě dnes podepsána. Ukrajina také odmítla návrhy na výměnné operace o dodání plynu na Slovensko a do Moldavska, které by Rusko následně kompenzovalo svými dodávkami pro Ukrajinu. Slovensko plánuje zrušit omezení odběru plynu pro podniky. Zajistilo si zatím dodávky plynovodem Jamal, který vede plyn z Ruska přes Bělorusko a Polsko. na západ do Německa a Francie.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).