Hlavní navigace

V práci soukromě chatoval, dostal padáka. Stížnost u Evropského soudu nepomohla

13. 1. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Rozsudek, který naznačuje, že firma může sledovat, zda její zaměstnanci nepoužívají chat k soukromým účelům.

Používat počítače a další techniku pro soukromé potřeby během pracovní doby, aniž by k tomu dal zaměstnavatel souhlas, je v České republice zakázáno. Doslova se v § 316 Zákoníku práce píše: Zaměstnanci nesmějí bez souhlasu zaměstnavatele užívat pro svou osobní potřebu výrobní a pracovní prostředky zaměstnavatele včetně výpočetní techniky ani jeho telekomunikační zařízení. Dodržování zákazu podle věty první je zaměstnavatel oprávněn přiměřeným způsobem kontrolovat.

Mohlo by vás zaujmout: E-mailovou poštu zaměstnance lze zkontrolovat

Jak informuje sesterský server Lupa.cz, jeden z případů týkající se údajného porušení práv zaměstnance, který byl na základě zjištění, že během své práce chatuje s rodinnými příslušníky, vyhozen ze zaměstnání, doputoval k Evropskému soudu pro lidská práva.

Informuje Lupa.cz: Soud: firma může sledovat, jestli zaměstnanci soukromě nechatují

V práci chatoval s rodinou

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

Případ se týká rumunského občana, který v roce 2007 dostal výpověď poté, co bylo zaměstnavatelem zjištěno, že prostřednictvím chatu, který byl určen ke komunikaci ze zákazníky, komunikoval se svým bratrem a přítelkyní. Muž se se stížností obrátil na rumunské soudy s tím, že výpověď je neplatná a že mu monitorováním jeho online komunikace bylo narušeno soukromí. Stížnost byla soudem zamítnuta.

Čtěte také: Za co můžete dát zaměstnanci okamžitě padáka? Čtěte příklady z praxe

Se slovy, že postup zaměstnavatele byl přiměřený a že monitorování komunikace bylo jediným způsobem, jak dokázat porušení pracovních povinností, zamítl stížnost také soud odvolací. Ta pak putovala k Evropskému soudu pro lidská práva. Ani tady ale rumunský muž neuspěl.

Soud sice přiznal, že zaměstnavatel skutečně narušil právo muže na respektování soukromého a rodinného života a korespondence, ale to k anulování výpovědi nestačilo

Psali jsme dříve: Zakazujete zaměstnancům surfování na internetu? Za porušení je lze vyhodit

Jak stojí v tiskové zprávě Evropského soudu pro lidská práva: Soud neshledal nepřiměřeným, že se zaměstnavatel snaží ověřit, zda zaměstnanci v pracovní době skutečně pracují, a upozornil na to, že firma do zaměstnancova účtu zasáhla ve víře, že obsahuje pouze komunikaci s klienty.

Jak podotýká Lupa.cz, rozsudek Evropského soudu pro lidská práva je závazný pouze pro stát, kterého se konkrétní případ týká. Verdikt ale může naznačit, jak by se soud mohl zachovat v případě podobného sporu z jiné země.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).