Hlavní navigace

V Praze a Brně vznikla coworkingová centra pro lidi na volné noze

11. 2. 2010
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
V lednu byl v Česku spuštěn revoluční projekt pro lidi na volné noze. Ti mohou nově v Praze a Brně využít služeb tzv. Coworkingového centra, kde se setkávají nezávislí profesionálové, kteří chtějí podpořit efektivitu své práce, říká provozovatel brněnského centra Jan Sekerka.

Coworking Center, původně americký projekt, je společná kancelář pro lidi pracující na volné noze, kterým centrum nabízí pracovní místo s veškerým zázemím a technikou na dobře dostupném místě. Jak říká Jan Sekerka, který otevřel své centrum v polovině prosince v Brně, coworkingové centrum pomáhá svým členům udržet sociální vazby a získat i nové kontakty.

Coworking centrum. Je to jediný projekt zde v České republice?

Další coworking centrum je ještě tady v Praze a vzniklo asi s týdenním předstihem než to naše v Brně. Nejsme však přímí konkurenti, na tom projektu, respektive na šíření jeho osvěty, spíše spolupracujeme. Nyní například řešíme to, aby pracovníci z Brna mohli pracovat i v Praze.

Kdy vzniklo toto centrum?

Začali jsme teprve nedávno, v polovině prosince. Plný provoz byl zahájen v lednu a nyní máme 6 členů, brzy přibudou další 3 noví.

Není to pořád málo proto, aby se ten projekt uživil?

Plná kapacita coworkingového centra počítá s 16 členy, z toho 11 bude na plné členství a další na částečné, kteří tam budou docházet zhruba 3 dny v týdnu.

U Výslechu: Jan Sekerka - Coworking centrum 01

Jak jste na myšlenku tohoto projektu vůbec přišel? Hledal jste inspiraci v zahraničí?

Tento model vznikl ve Spojených státech amerických, konkrétně v San Franciscu, zhruba v roce 2005, odkud se rozšířil do celého světa. Osobně jsme s kolegou, který otevřel coworkingové centrum v Praze, viděl podobný model ve Varšavě, takže jsme si řekli, že pokud to funguje v Polsku, proč by to nemohlo fungovat i u nás. A vzhledem k tomu, že stále více lidí pracuje na volné noze, tak proč nevytvořit podobný model i právě v Česku.

Nemohu se zbavit pocitu, že přeci jen zde bude probíhat velká fluktuace. Jak budete řešit tento problém? Jakou dobu odhadujete, že tam lidé u vás stráví?

Někteří budou u nás bezpochyby dlouhodobě. Jeden náš klient pracuje na volné noze již deset let a stále se pohybuje v Brně, takže tam lze předpokládat, že našich služeb bude využívat neustále. Ale samozřejmě máme tam i členy, kteří čerstvě absolvovali vysokou školu a začali rozjíždět svoji praxi na volné noze a tam lze pochopitelně předpokládat, že do jednoho roku si najdou svou vlastní práci. Nepočítá se s tím, že by ten člověk nemohl odejít, klidně může, ta smlouva se uzavírá pouze na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou jednoho měsíce.

V jaké výši jsou poplatky za to členství?

Plné členství je za více než tři tisíce korun za měsíc, což obsahuje neomezený přístup do daných prostor, mají vlastní klíče. Pracovní dobu si zcela určují sami, mohou využívat i zasedací místnost. Anebo mají částečné členství, kdy mohou prostory navštěvovat tři dny v týdnu a zasedací místnost se zpoplatňuje zvlášť.

Jak řešíte v tomto případě majetkovou odpovědnost v okamžiku, kdy tam mohou přijít v jakoukoli dobu?

V rámci jednoho členství skládají tzv. bezpečnostní zálohu. Ta může propadnou v okamžiku, kdy by hrubě porušili pravidla coworkingového centra, kam patří i splatnost členství.

U Výslechu: Jan Sekerka - Coworking centrum 02

Co by mě mělo motivovat k tomu, abych navštěvoval coworkingové centrum? Přeci jen, když jsem na volné noze, tak si naopak chci užít výhody domácího prostředí?

Pokud člověk pracuje doma, ztrácí se postupně a nenápadně prvek socializace. Uveďme si příklad programátora, který pracuje jen doma a se svým klientem se stýká jen jednou měsíčně, takže postupně přichází o sociální vazby. Druhým faktorem může být efektivita práce. Přiznejme si, že doma na nás působí mnoho rušivých faktorů a práci, kterou by daný člověk běžně vykonal za čtyři hodiny, udělá doma za osm hodin. A právě coworkingové centrum mu supluje pracovní zázemí, kde se ta efektivita práce zvyšuje.

Jaký potenciál vidíte do budoucna? Myslíte si, že se tento projekt rozšíří i do dalších větších měst?

Osobně jsem se doslechl, že se připravují coworkingová centra pro Jihlavu a Ostravu, ale mám obavu, že komunita lidí pracujících na volné noze je v těchto městech menší. Navíc v Praze či v Brně jste v coworkingovém centru během chvilky, v menších městech, kam by museli členové coworkingového centra dojíždět, se už efektivita celého projektu vytrácí.

Je coworkingové centrum vůbec výdělečný byznys? Přeci jen výše členství není tak vysoká a náklady provozu takového centra rozhodně nejsou malé.

Na rovinu to opravdu příliš výdělečný byznys není. Pro mě samotného je to spíše doplňková činnost. Tento projekt jsem založil, protože podobný model chyběl mně samotnému.

Uvažujete, že své služby rozšíříte? Případně jak?

K tomu bych rád dodal, že coworkingové centrum vzniká i v Bratislavě a nyní probíhají s Prahou i Brnem jednání, že jednotliví členové by mohli využívat prostor ve všech městech, kde příslušná coworkingová centra navážou spolupráci.

Když jsme u těch členů, ověřujete si je, respektive jejich činnost?

Toto jsme prozatím neřešili. I když v centru není žádná recepce a ani 24hodinový dohled, v tom malém počtu, který tam pracuje, se dá jednání členů ohlídat. Nechceme, aby se tam cítili pod dohledem, to by se pak vytrácel efekt tohoto projektu jako takového. Skládá se tam pouze bezpečnostní záloha, která případné problémy řeší.

Pokud by se na vás obrátil člověk nezaměstnaný, který by si chtěl rozjet svůj vlastní byznys. Může se také stát členem?

školení účto leden 23 Kučerová

Jak jsem již uvedl, neověřujeme minulost našich členů. Může to být klidně i student. Pokud složí bezpečnostní zálohu a členství, může klidně coworkingové prostory využívat.

Fotogalerie na Facebooku

Jan Sekerka Coworking

Foto: Ivana Dvorská

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).