Hlavní navigace

V restauracích bez cigaret. Jaká další omezení přináší protikuřácký zákon

Jana Knížková

31. května 2017 vyhnal protikuřácký zákon kuřáky z barů a restaurací. Jaké jsou sankce a kdo je platí, pokud je zákon porušen?

Doba čtení: 3 minuty

Tzv. protikuřácký zákon zakazuje kouření ve vnitřních prostorách provozoven stravovacích služeb. Týká se to barů, restaurací, ale rovněž kaváren. Nereguluje však pouze konzumaci tabákových výrobků. 

Zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek zakazuje kouřit: 

 • a) ve veřejnosti volně přístupném vnitřním prostoru, s výjimkou stavebně odděleného prostoru vyhrazeného ke kouření, 
 • b) v tranzitním prostoru mezinárodního letiště, s výjimkou stavebně odděleného prostoru vyhrazeného ke kouření, 
 • c) na nástupišti, v přístřešku a čekárně veřejné dopravy, 
 • d) v dopravním prostředku veřejné dopravy, 
 • e) ve zdravotnickém zařízení a v prostorech souvisejících s jeho provozem, s výjimkou stavebně odděleného prostoru vyhrazeného ke kouření v uzavřeném psychiatrickém oddělení nebo v jiném zařízení pro léčbu závislostí, 
 • f) ve škole a školském zařízení, 
 • g) v zařízení sociálně-právní ochrany dětí 2), v provozovně, kde je provozována živnost, jejímž předmětem je péče o děti do 3 let, v prostoru, kde je poskytována služba péče o dítě v dětské skupině, nebo v zařízení, kde je uskutečňována mimoškolní výchova a vzdělávání, nezařazeném do rejstříku škol a školských zařízení, 
 • h) v prostoru dětského hřiště a sportoviště určeného převážně pro osoby mladší 18 let, 
 • i) ve vnitřním prostoru všech typů sportovišť, 
 • j) ve vnitřním zábavním prostoru, jako je kino, divadlo, výstavní a koncertní síň a sportovní hala, a dále v jiném vnitřním prostoru po dobu pořádání kulturní a taneční akce, 
 • k) ve vnitřním prostoru provozovny stravovacích služeb, s výjimkou užívání vodních dýmek, 
 • l) v prostoru zoologické zahrady, s výjimkou vnějších prostor, které provozovatel zoologické zahrady ke kouření vyhradí. 

Protikuřácký zákon a elektronické cigarety

Protikuřácký zákon reguluje také používání elektronických cigaret. Ty mohou kuřáci užívat v místech, o kterých pojednávají výše uvedené body a) až j), s výjimkou prostor, na které se zákaz kouření nevztahuje.

Nesmíte nalít podnapilým zákazníkům

Protikuřácký zákon reguluje také nabídku nealkoholických nápojů. Protikuřácký zákon provozovatelům hospod, barů a restaurací zakazuje prodávat alkohol lidem, u kterých se dá předpokládat, že např. sednou za volant. Nebo u kterých se předpokládá, že půjdou dělat něco, při čem by mohli někomu ublížit nebo něco zničit. Podnikatelé se nad definicí pozastavují a kladou si otázku, jak takovou situaci odhadnout. Pokud bude zákaz porušen, hrozí jim desetitisícové pokuty.

Čtěte více: Podnapilým, co chtějí usednout za volant, nenalévat. Hrozí tisícové pokuty

Pokuty za porušení nejen restauracím, ale i hostům 

Pokuty za porušení zákona hrozí nejen samotným barům a restauracím, ale také hostům. V případě porušení zákazu kouření zaplatí 5 tisíc korun. Provozovatel restaurace pak zaplatí až desetinásobek. Porušením zákazu by však nemělo hrozit uzavření provozu. Za porušení zákazu kouření v provozovnách stravovacích služeb ze strany provozovatele mu nelze spolu s pokutou uložit zákaz činnosti, vyjádřil se pro server Podnikatel.cz už dříve Pavel Fráňa z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři.

BRANDstorming tip Kortanová

Zákaz kouření s 90denní lhůtou bez pokut

Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že pokuty nebude prvních 90 dní po účinnosti zákona provozovatelům udělovat. První sankce se začnou dávat až na konci srpna. Více se dočtete v článku Zákaz kouření platí od zítřka, bude ale platit 90denní doba hájení bez pokut

Zákon také ukládá, že všechny prostory dotčené zákazem musí být u vchodu označeny značkou „zákaz kouření“. Pokud provozovatel zapomene vyvěsit ceduli, může dostat sankci až 10 tisíc Kč. 

Jednoduchá posezení před restauracemi a hospodami, která podnikatele nezruinují.