Hlavní navigace

V restauracích bez cigaret. Jaká další omezení přináší protikuřácký zákon

31. 5. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

31. května 2017 vyhnal protikuřácký zákon kuřáky z barů a restaurací. Jaké jsou sankce a kdo je platí, pokud je zákon porušen?

Tzv. protikuřácký zákon zakazuje kouření ve vnitřních prostorách provozoven stravovacích služeb. Týká se to barů, restaurací, ale rovněž kaváren. Nereguluje však pouze konzumaci tabákových výrobků. 

Zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek zakazuje kouřit: 

 • a) ve veřejnosti volně přístupném vnitřním prostoru, s výjimkou stavebně odděleného prostoru vyhrazeného ke kouření, 
 • b) v tranzitním prostoru mezinárodního letiště, s výjimkou stavebně odděleného prostoru vyhrazeného ke kouření, 
 • c) na nástupišti, v přístřešku a čekárně veřejné dopravy, 
 • d) v dopravním prostředku veřejné dopravy, 
 • e) ve zdravotnickém zařízení a v prostorech souvisejících s jeho provozem, s výjimkou stavebně odděleného prostoru vyhrazeného ke kouření v uzavřeném psychiatrickém oddělení nebo v jiném zařízení pro léčbu závislostí, 
 • f) ve škole a školském zařízení, 
 • g) v zařízení sociálně-právní ochrany dětí 2), v provozovně, kde je provozována živnost, jejímž předmětem je péče o děti do 3 let, v prostoru, kde je poskytována služba péče o dítě v dětské skupině, nebo v zařízení, kde je uskutečňována mimoškolní výchova a vzdělávání, nezařazeném do rejstříku škol a školských zařízení, 
 • h) v prostoru dětského hřiště a sportoviště určeného převážně pro osoby mladší 18 let, 
 • i) ve vnitřním prostoru všech typů sportovišť, 
 • j) ve vnitřním zábavním prostoru, jako je kino, divadlo, výstavní a koncertní síň a sportovní hala, a dále v jiném vnitřním prostoru po dobu pořádání kulturní a taneční akce, 
 • k) ve vnitřním prostoru provozovny stravovacích služeb, s výjimkou užívání vodních dýmek, 
 • l) v prostoru zoologické zahrady, s výjimkou vnějších prostor, které provozovatel zoologické zahrady ke kouření vyhradí. 

Protikuřácký zákon a elektronické cigarety

Protikuřácký zákon reguluje také používání elektronických cigaret. Ty mohou kuřáci užívat v místech, o kterých pojednávají výše uvedené body a) až j), s výjimkou prostor, na které se zákaz kouření nevztahuje.

Nesmíte nalít podnapilým zákazníkům

Protikuřácký zákon reguluje také nabídku nealkoholických nápojů. Protikuřácký zákon provozovatelům hospod, barů a restaurací zakazuje prodávat alkohol lidem, u kterých se dá předpokládat, že např. sednou za volant. Nebo u kterých se předpokládá, že půjdou dělat něco, při čem by mohli někomu ublížit nebo něco zničit. Podnikatelé se nad definicí pozastavují a kladou si otázku, jak takovou situaci odhadnout. Pokud bude zákaz porušen, hrozí jim desetitisícové pokuty.

Čtěte více: Podnapilým, co chtějí usednout za volant, nenalévat. Hrozí tisícové pokuty

Pokuty za porušení nejen restauracím, ale i hostům 

Pokuty za porušení zákona hrozí nejen samotným barům a restauracím, ale také hostům. V případě porušení zákazu kouření zaplatí 5 tisíc korun. Provozovatel restaurace pak zaplatí až desetinásobek. Porušením zákazu by však nemělo hrozit uzavření provozu. Za porušení zákazu kouření v provozovnách stravovacích služeb ze strany provozovatele mu nelze spolu s pokutou uložit zákaz činnosti, vyjádřil se pro server Podnikatel.cz už dříve Pavel Fráňa z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři.

tip do článku - změny v účtárně - říjen 21

Zákaz kouření s 90denní lhůtou bez pokut

Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že pokuty nebude prvních 90 dní po účinnosti zákona provozovatelům udělovat. První sankce se začnou dávat až na konci srpna. Více se dočtete v článku Zákaz kouření platí od zítřka, bude ale platit 90denní doba hájení bez pokut

Zákon také ukládá, že všechny prostory dotčené zákazem musí být u vchodu označeny značkou „zákaz kouření“. Pokud provozovatel zapomene vyvěsit ceduli, může dostat sankci až 10 tisíc Kč. 

Jednoduchá posezení před restauracemi a hospodami, která podnikatele nezruinují.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).