V roce 2025 vzrostou limity u dohod o provedení práce i u zaměstnaneckých benefitů

27. 11. 2024
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Ilustrační obrázek Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek
Limit pro odvod pojistného se u dohod o provedení práce od roku 2025 zvýší. Stejně tak vzroste hranice pro daňové osvobození nepeněžních zaměstnaneckých benefitů

U dohod o provedení práce (DPP) se nově bude pojistné odvádět od výše 25 % průměrné mzdy. U zdravotních benefitů bude platit daňové osvobození až do výše průměrné mzdy.

Co se dozvíte v článku
  1. Dva limity se zvýší
  2. U DPP bude limit pro pojistné 25 % průměrné mzdy
  3. Pro daňové osvobození zdravotních benefitů bude vlastní limit 
  4. Za nelegální práci bude moct jít podnikatel na pranýř
  5. Kontroloři vás budou moct skrytě nahrávat
  6. Kdo nezaměstnává OZP, bude platit více

Dva limity se zvýší

Poslanecká sněmovna minulý pátek schválila novelu zákona o zaměstnanosti, která kromě jiného mění od roku 2025 limity u DPP a u nepeněžních zaměstnaneckých benefitů. 

U DPP bude limit pro pojistné 25 % průměrné mzdy

Původně měl u DPP od roku 2025 začít platit systém oznámených dohod. Nakonec ale ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) z dat z evidence DPP zjistilo, že problém, který měly oznámené dohody řešit, tedy že u DPP dochází často k souběhu DPP u jednoho zaměstnance, vlastně žádným zásadním problémem není a tak novinku zrušilo ještě předtím, než se mohla uplatnit.

Od roku 2025 tak nakonec dojde jen ke zvýšení limitu pro odvody pojistného ze stávajících 10 tisíc Kč na 25 % průměrné mzdy. Protože průměrná mzda, ze které se limit bude počítat, je pro příští rok vypočtena ve výši 46 557 Kč, bude hranice pro pojistné činit 11 500 Kč. Pozor ovšem ještě na jednu změnu v této oblasti. Zatímco v současnosti se platí pojistné, pokud byl zaměstnancům zúčtován započitatelný příjem v částce vyšší než 10 000 Kč (čili aspoň 10 001 Kč), nově bude stačit ve výši aspoň 25 % (11 500 Kč). Částka 11 500 Kč už tak založí povinnost platit pojistné.

Pro daňové osvobození zdravotních benefitů bude vlastní limit 

Limit u daňového osvobození nepeněžních zaměstnaneckých benefitů, který činí polovinu průměrné mzdy, přinesl od letošního roku konsolidační balíček. Omezení se týká nepeněžních plnění poskytovaných zaměstnavatelem zaměstnanci nebo jeho rodinnému příslušníkovi z fondu kulturních a sociálních potřeb, ze sociálního fondu, ze zisku (příjmu) po jeho zdanění anebo na vrub výdajů (nákladů), které nejsou výdaji (náklady) na dosažení, zajištění a udržení příjmů, ve formě

  • pořízení zboží nebo služeb zdravotního, léčebného, hygienického a obdobného charakteru od zdravotnických zařízení, pořízení zdravotnických prostředků na lékařský předpis a použití vzdělávacích nebo rekreačních zařízení; nebo poskytnutí rekreace nebo zájezdu,
  • použití zařízení péče o děti předškolního věku včetně mateřské školy podle školského zákona, knihovny zaměstnavatele, tělovýchovných a sportovních zařízení,
  • příspěvku na kulturní nebo sportovní akce,
  • příspěvku na tištěné knihy, včetně obrázkových knih pro děti, mimo knih, ve kterých reklama přesahuje 50 % plochy.

Od roku 2025 ale dojde ke změně. U benefitů ve formě pořízení zboží nebo služeb zdravotního, léčebného, hygienického a obdobného charakteru od zdravotnických zařízení nebo pořízení zdravotnických prostředků na lékařský předpis bude nově platit daňové osvobození až do výše průměrné mzdy, pro rok 2025 půjde tedy o 46 557 Kč.

U benefitů ve formě použití vzdělávacích nebo rekreačních zařízení, poskytnutí rekreace nebo zájezdu, použití zařízení péče o děti předškolního věku včetně mateřské školy podle školského zákona, knihovny zaměstnavatele nebo tělovýchovných a sportovních zařízení nebo poskytnutí příspěvku na kulturní nebo sportovní akce nebo příspěvku na tištěné knihy, včetně obrázkových knih pro děti, mimo knih, ve kterých reklama přesahuje 50 % plochy, pak zůstane samostatný limit ve výši poloviny průměrné mzdy.

Za nelegální práci bude moct jít podnikatel na pranýř

Novela dále přináší novinky v oblasti postihování nelegálního zaměstnávání. Nově bude moct inspekce práce zveřejnit podnikatele, kterým byla pravomocně uložena pokuta za umožnění výkonu nelegální práce nebo za zastřené zprostředkování zaměstnání. 

Zda bude pokutovaný podnikatel zveřejněn, bude spočívat na správní úvaze orgánů inspekce práce, čímž bude podle MPSV zajištěno, že veřejnost bude informována pouze o případech s náležitou závažností. Zveřejňování bude probíhat za podmínek stanovených přestupkovým zákonem pro tento druh trestu se speciálními odchylkami stanovenými v zákoně o zaměstnanosti.

Stát si posvítí na zaměstnavatele na chráněném trhu práce i na práci na černo Přečtěte si také:

Stát si posvítí na zaměstnavatele na chráněném trhu práce i na práci na černo

Kontroloři vás budou moct skrytě nahrávat

Další novinkou má být umožnění skrytého pořizování audiovizuálních záznamů při kontrolách nelegální práce. Podle MPSV je totiž nelegální práce je ze své podstaty skrytý element a umožnění takovéhoto nahrávání obecně zefektivní kontrolu v určitých sektorech trhu práce, kdy se orgány inspekce práce mohou dostávat do důkazní nouze.

Vláda schválila nový trest za nelegální práci, zaměstnavatel půjde „na pranýř“ Přečtěte si také:

Vláda schválila nový trest za nelegální práci, zaměstnavatel půjde „na pranýř“

Kdo nezaměstnává OZP, bude platit více

Nově se výše odvodu do státního rozpočtu, pokud zaměstnavatel nesplňuje 4% podíl OZP, odstupňuje.

Kdo zaměstnává:

skoleni_8_1

  • alespoň 3 % OZP, bude platit průměrnou mzdu
  • alespoň 1 % OZP, bude platit 2násobek průměrné mzdy
  • méně než 1 %, bude platit 3,5násobek průměrné mzdy

Firmy, které nezaměstnávají žádné OZP, tak budou nově platit více. Při průměrné mzdě pro rok 2023 by to znamenalo zvýšení odvodu ze 106 068 Kč na 148 495 Kč. 

Dále dojde ke stanovení maximální částky pro zvýšení příspěvku, která by měla přispět k efektivitě poskytování této podpory, eliminovat negativní účelové postupy zaměstnavatelů a současně zajistit rovnováhu mezi mzdovou složkou příspěvku a příspěvkem na zvýšené náklady. Nově bude platit, že součet všech zvýšení příspěvků nesmí u zaměstnavatele v kalendářním čtvrtletí přesáhnout 0,8násobek součtu příspěvků, které za toto kalendářní čtvrtletí náleží.

Změny v náhradním plnění zaměstnavatelů od roku 2025 Přečtěte si také:

Změny v náhradním plnění zaměstnavatelů od roku 2025

Autor článku

Daniel je zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a jako ekonom se věnuje oblasti byznysu a také ekonomice. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).