Hlavní navigace

V USA dostávájí udavači nelegálního softwaru až milion dolarů

Sdílet

Ve Spojených státech běží kontroverzní kampaň Business Software Allinace (BSA), která nabízí udavačům nelegálního softwaru až milion dolarů. To, že BSA nabízí v USA odměnu, která vede k odhalení a prokázání pirátství, mohu potvrdit, řekl business serveru Podnikatel.cz Jiří Hlaváč, mluvčí českého zastoupení BSA. Milion dolarů však nezíská udavač automaticky, záleží na množství používaného nelegálního softwaru: Odměny jsou řešeny většinou určitým procentem z výše škody, ale až na milion dolarů se lze v USA také dostat, uvedl pro Podnikatel.cz Hlaváč. Ten zároveň upřesnil, že podobný model běží i v některých státech Evropské unie. V Česku dle dostupných informací dělají udavači svou práci zadarmo. Na prohřešky firem nejčastěji poukazují bývalí zaměstnanci nebo konkurence.

MM_krize_tip obecny

Jak vyplývá z interního průzkumu softwarové společnosti truconneXion, neřešené rozdíly v počtu nakoupených a skutečně používaných licencí se najdou ve více než třetině českých firem. Spíše než o úmyslné porušování autorských práv jde podle našich statistik o neřešený nepořádek, říká Robert Kleiner, člen představenstva společnosti truconneXion, která vyrábí auditovací software. Kleiner zároveň upozornil, že v posledních letech se sice zvýšil počet firem, které ochranu autorských práv považují za součást firemní kultury a pravidelně kontrolují stav instalovaného softwaru, ale více než třetina firem zatím správu softwarových licencí neřeší vůbec.

Software chrání v Česku autorský zákon, a to bez rozdílu jejich typu (freeware, shareware, komerční software apod). K jeho inventarizaci a vytvoření evidencí může pomoci tzv. auditovací software. Ten mapuje, jaký software je na jednotlivých počítačích nainstalován, nakolik je skutečně využíván, a jakým dokladem firma prokazuje, že licenci nabyla oprávněně. Auditovací software bývá také označován jako licenční management.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).