Hlavní navigace

Vánoční večírky jsou letos jiné. Zábava ani odměna zaměstnanců nesmí chybět

8. 12. 2020
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Současná situace příliš nefandí vánočním večírkům, které jsou nedílnou součástí konce roku ve firmách. Jaké jsou jejich alternativy?

Večírky slouží nejen k oddychu a odměně zaměstnanců, ale jsou také možností shrnout úspěchy společnosti. Je to významná příležitost, kdy management děkuje zaměstnancům, lidé se navzájem potkají a navážou či posílí neformální vztahy s kolegy, což podporuje jejich pracovní spokojenost, popisují na blogu Česká cesta s tím, že by firmy neměly akci na přelomu roku vynechat a myslet si, že se nic nestane, když se kolegové neformálně neuvidí.

Bezpečnou cestou je organizace online večírku. Někteří však mohou protestovat, že to není ono, že to nefunguje a že už všichni mají „online” plné zuby. Ano, virtuální platforma je jiná, avšak i v rámci ní, i když se s kolegy nevidí naživo, mohou firmy posílit vzájemnou pospolitost a posílit firemní kulturu. Stejně jako večírky naživo mohou vypadat různě, tak i akce v online prostředí nemají jen jednu podobu, vysvětluje Jan Marek, výkonný ředitel České cesty. Platformou virtuálního eventu mohou být ověřené aplikace, jako je MS Teams a Zoom, ale také nějaká gamingová platforma nebo virtuální studio s moderátorem.

Co je zakázáno a na co mám nárok?

Tady je přehled všech opatření, která jsou platná pro podnikatele i veřejnost. Přečtěte si také seznam všech podpor, které lze ještě aktuálně čerpat. 

Večírkové aktivity v on-line variantě

Na online programy se zaměřila firma Show Must Go On. Ta nabízí několik variant online teambuldingů: zábavnou hru Online Mad Head Show, týmovou detektivní hru Online Soutěž detektivů, Online Vánoční večírek (doprovodný program s moderátorem a DJem), dynamickou zábavnou hru Fast&Fun a zaslání takzvaného Party boxu na míru. Online program na míru dokáže připravit také Elegantní Česko zaměřené nejen na módu a společenské chování. Společnost Na kvíz nabízí online „večírek“ ve formě zábavného kvízu. Jedná se o program v délce 90 až 150 minut, kde proti sobě soutěží týmy nebo jednotlivci a u toho se baví na chatu. Nechybí tak interakce v podobě hecování a zábava.

Takové programy je možné spojit s nějakou ochutnávkou, jako je například degustace vín. K těm od Dream PRO Lucie na Facebooku říká: Zábavné, mělo to skvělý program, balíčky jsme dostali předem domů, fakt vychytané. A umí toho on-line mnohem víc. Kromě vína je možná i degustace rumů, GlobalWines mají na výběr ze tří druhů a dokážou zajistit degustační sady pro každého. Degustací živě provází jejich ambasador. Jak popisuje Jana v případě Vi Wine, je zde kromě rozbalování a ochutnávky on-line možnost zvolit i formu balíčku s průvodním dopisem a poděkováním. Společnost Laboratorio dělá zase online kurzy vaření. Zaměstnanci mohou dostat veškeré suroviny třeba i s lahví vína. Při kurzu může proběhnout i společná degustace a prostor pro diskuzi, doplňuje Arina.

Zábava i pomoc

Humanitní organizace ADRA má ve svém charitativním e-shopu dárky, které pomáhají lidem v nouzi. Jedná se například o příspěvek na vyhloubení studny, školní tabuli, hřebíky, cihly, umyvadlo nebo kozu hrdinku. Po zakoupení ji ADRA daruje africkým rodinám, ale díky jejich aplikaci a rozšířené realitě se může stát i zdrojem zábavy. Koza se totiž díky rozšířené realitě zobrazí kdekoliv, a to jak doma, tak v práci a firmy tak mohou například zorganizovat soutěž o nejlepší fotku nebo zkrátka zpestřit porady přes Teams, Zoom či Skype. Součástí takové pomoci je kromě dobrého skutku také dárcovský certifikát.

Někdo vsadil na balíčky

Další možností je objednat na online večírek jídlo a pití z dané restaurace. Při rozhovoru nezmizí stmelující rozhovory, jak jim chutná konkrétní jídlo, a navíc to pomůže udržet restaurační zařízení. Já jsem aktuálně na straně restaurace, která byla zvyklá na večírky, a právě tento příjem a zrušení večírků je opravdu bolestivý. Restauracím by taková varianta určitě pomohla, dodává Markéta. My nejspíš večírek rozdělíme na týmy (aby se omezil počet lidi) a půjdeme se společně se svařákem v termosce projít, prozrazuje Jana. 

školení-leden22-molín

Některé firmy z různých důvodů podobné distanční formy večírků zavrhly a rozhodly se pouze obdarovat své zaměstnance. Za nás určitě večírek nebude (americká korporace) a neplánujeme ani náhradu. Jen vymýšlím dárky pro všechny a jak je rozeslat na každou adresu zvlášť, popisuje Lenka. Podobně je na tom i Iveta, jejichž klienti online varianty odmítají, a proto zajišťují dárečky v podobě různých projektů včetně těch jejich. Podle Evy je velmi oblíbené osobní přání s lahůdkami na posílení imunity. Vše je zabaleno ve stylových bedýnkách do různých rozpočtů s doručením až domů. Značka ideál, a ještě se podpoří úžasní čeští výrobci, shrnuje.

Připomeňte si, jak to chodí na klasických vánočních večírcích: 

Nepodceňte přípravu

Podle společnosti Capexus je při přípravě virtuálního vánočního večírku důležité nepodcenit přípravu a také se seznámit s možnostmi zaměstnanců. Ne každý má totiž dostatečně dobré připojení na hraní her nebo streamování hudby pro karaoke. Hlavně ale zvolte činnost, která skutečně pomůže zaměstnancům se uvolnit a užít si vánoční atmosféru s kolegy, zdůrazňují v závěru.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).