Hlavní navigace

Ve čtvrtek musí obchodníci opět zavřít, další „uzavírka“ přijde za měsíc

26. 9. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ve čtvrtek musí větší obchody opět zavřít. 28. září totiž patří mezi svátky, na které se vztahuje zákaz prodeje.

Dalším svátkem, kdy budou muset obchodníci zavřít, je pak 28. říjen. Pravomocných pokut za porušení zákazu prodeje zatím padlo 8.

Ve čtvrtek je třeba opět zavřít

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě již platí skoro rok. Obchodníci už museli během šesti státních svátků zavřít úplně a jednou, na Štědrý den, pak zavřít nejpozději v poledne. Obchodníci nesmí mít otevřeno konkrétně na Nový rok, na Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince.

Zákon se ale netýká všech obchodníků. Otevřené mohou zůstat obchody s prodejní plochou menší než 200 metrů čtverečních, čerpací stanice, lékárny, prodejny v místech zvýšené koncentrace cestujících na letištích, železniční stanice, autobusové zastávky, prodejny ve zdravotních zařízeních a maloobchodu a velkoobchodu v době, kdy je vyhlášen stav nebezpečí, nouzový stav, stav ohrožení státu nebo válečný stav.

Jestliže obchody zákaz poruší, hrozí jim pokuta až do výše 1 milionu korun. V případě, že by šlo o opakované porušení, mohou dostat pokutu až 5 milionů korun. Od účinnosti zákona eviduje ČOI celkem již 19 porušení. Právní moci nabylo zatím 8 pokut. Nejvyšší zatím udělená sankce činí 20 tisíc korun, nejnižší pak 5 tisíc korun.

Čtěte také: Přišla doba pokutová? Jaké povinnosti a sankce uvalila tato vláda na podnikatele

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).