Hlavní navigace

Ve čtvrtek startuje EET. Obešli jsme hospody a zjišťovali připravenost

30. 11. 2016
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Už zítra začnou hoteliéři a restauratéři evidovat své tržby. Ne všichni jsou ale na rozjezd systému připraveni a stále bojují s technickými problémy.

Evidovat tržby začnou od 1. 12. 2016 desítky tisíc lidí z oboru stravovacích a ubytovacích služeb. Tento sektor byl vybrán jako jeden z mnoha, a rozhodně ne ten nejhorší, kde dochází k podvodům a krácení daní. Jsou o tom přesvědčeni nejen ministr financí Andrej Babiš a jeho tým, ale i mnozí provozovatelé gastro podniků. Bylo by proto logické, kdyby se alespoň poctiví podnikatelé na zítřejší ostrý start elektronické evidence těšili. Jenže ono to tak není. Místo úlevy přichází obavy z neznámého a technických problémů.

V testovacím režimu pracujeme už dva týdny. Máme ale velké problémy s terminálem od O2. Neustále s naším poskytovatelem řešíme výpadky spojení, popisuje Miluše Lorencová, majitelka děčínské restaurace U Růžové zahrady. A v tomto severočeském městě není jediná, která má potíže. V systému jsme se chtěli zorientovat od minulého týdne, ale zatím jsme bezradní. Nefunguje to, nechodí nám zpátky kódy, které musí být na účtenkách. Nevím, v čem je problém, já sama tomu nerozumím. Celé to pro nás připravuje člověk, který se nám celkově stará o IT chod podniku, dodává Hana Kortusová, provozovatelka restaurace, kavárny a klubu Paroloď. Věří, že se v posledních hodinách podaří problémy technického rázu vyřešit a bude moci své zákonné povinnosti evidovat tržby dostát. Zároveň ale říká, že absolutní jistotu nemá, a pokud nemá odezvu od úřadů, je to boj státu, ne její.

Žádné potíže naopak nezaznamenal Aleš Čermák, majitel děčínské restaurace Na Rybníčku. Může ale mluvit o velkém štěstí, protože patří do skupiny těch, kteří se do testovacího režimu elektronické evidence tržeb připojují na poslední chvíli. Poprvé se s fungováním celého systému začal v praxi seznamovat o víkendu a ještě se nestihl zaměřit na všechny detaily. Právě připojování se k systému na poslední chvíli může pro mnoho podnikatelů představovat velký problém, protože se v rámci svých běžných povinností nestihnou s fungováním evidence a se svým často zcela novým pokladním řešením dostatečně seznámit. Pan Aleš Čermák je toho jasným důkazem. Je totiž majitelem a zároveň kuchařem svého podniku a od rozhovoru neustále utíkal k plotně.

Aktuálně čtěte: Zmatky u #EET vrcholí. Lidovci chtějí vlastní změny, Babišův návrh nemá podporu

Boj s technikou i časem. EET přichází v nevhodnou dobu

Jak v pondělí uvedla ČTK, mezi podnikateli, kterých se týká povinnost elektronické evidence tržeb od 1. prosince, zůstává ještě 20 až 30 procent těch, kteří nemají koupenou pokladnu nebo jiné registrační zařízení. Server Podnikatel.cz ale na žádného takového v severočeském Děčíně štěstí neměl. Část z této skupiny ztratila motivaci přihlašovat se k elektronické evidenci tržeb a investovat nemalé peníze do hardwaru a softwaru i kvůli před několika dny oznámeným změnám. Ministr financí Andrej Babiš sice stále opakuje, že se jím předkládané návrhy na podnikatele z první vlny nevztahují, to ale neznamená, že na ně nemají dopad. Ten psychologický je poměrně zásadní.

Velké otazníky se teď honí hlavou například Miluši Lorencové. Restaurační podnik U Růžové zahrady, v němž nabízí i možnost ubytování, otevřela před třemi lety. Jak sama tvrdí, bylo to v době, kdy by do podobných projektů šel málokdo. Nejistá doba, velká investice. Evidenci tržeb věřila a vítala ji jako výraznou pomoc. Teď je na rozpacích. Nejistotu v ní vyvolal sám ministr financí svými navrhovanými úpravami systému. Já s evidencí tržeb naprosto souhlasím, je potřeba především v našem oboru. Nikdy jsem se nebála, že by nás to mohlo položit. Pro nás se nic nezmění, jsme plátci DPH. Krachovat budou ti, co nepodnikají poctivě. Teď si ale nejsem jistá tím, jaký bude mít zavedení evidence tržeb efekt. Nesouhlasím s výjimkami, nepůsobí to dobře. Ministr Babiš si měl stát za svým původním schváleným návrhem. Bojím se, že pokud budou výjimky schváleny, spadneme zpátky tam, kde jsme dnes, svěřuje se podnikatelka.

Psali jsme: #EET: Větší chaos, než se čekalo. Babiš totálně nezvládl metodologii projektu

Nejčastěji mají podnikatelé z EET obavy kvůli její administrativní náročnosti, vysokým nákladům, nevěří zabezpečení dat, technickému fungování systému a nesouhlasí s postihy. Podle provozovatelky restaurace Paroloď se nedá mluvit o jednom strašáku zvlášť, všechno je navzájem provázané. Já s evidencí tržeb nesouhlasím. Ztratíme kvůli ní v podnikání svobodu a uděláme krok zpátky do komunismu. Přesto jsem o ukončení podnikání vůbec nepřemýšlela. Jsme velký podnik v centru města a náš konec by měl dopad na velké množství lidí. Budeme to muset skousnout a bojovat s byrokracií. Nejhorší je pro mě ten pocit nejistoty. Nevíme, do čeho jdeme. A navrhované úpravy mi přijdou naprosto zmatečné, říká Hana Kortusová. Patří k těm, kteří se domnívají, že zákon připravovali lidé bez zkušeností z oboru. Jinak by podle ní nemohla být evidence tržeb pro stravovací a ubytovací zařízení spouštěna v jedné ze špiček roku.

K běžným provozním povinnostem se teď v mnoha podnicích přidává i nové naceňování. S nasazením nových cen počítají v blízké budoucnosti na Parolodi a nové kalkulace už jsou zpracovány i v restauraci Na Rybníčku. Pivo zdražíme o 2 koruny, denní nabídku o zhruba 6 korun a minutky i o 10 a víc v závislosti na daném jídle. Ceny bych ale musel zvedat i bez zavádění EET. Lidé chtějí vyšší platy, zdražuje se. Náklady související s evidencí tržeb jsou jen jedním z důvodů pro zdražování. Zdražit budou muset všichni, bez ohledu na evidenci, je přesvědčen majitel podniku Aleš Čermák. Třeba Miluše Lorencová z restaurace U Růžové zahrady ale ceny po 1. prosinci zvyšovat nebude. Podle ní není důvod. Řada podnikatelů s úpravami ceníků stále vyčkává. Chtějí nejprve vyčíslit celkové náklady a dopady elektronické evidence a zároveň čekají na reakci konkurence.

Kvůli EET nebude volit vlastní stranu

V jednom se ale zastánci s odpůrci evidence tržeb shodují. Chápou ty, kteří se k dnešnímu dni rozhodli s podnikáním skončit. Rozumím tomu hlavně u vesnických podniků provozovaných lidmi v předdůchodovém nebo důchodovém věku. Těm už skutečně nestojí za to se učit nové věci, investovat a nechat se zbytečně stresovat. Já provozuji velký podnik a tématu se snažím věnovat, přestože nevím, co mě čeká, a řeším technické problémy ještě před spuštěním. Proč by to měl dělat někdo, komu je 60 let a víc a už na to nemá mozkovou kapacitu, přemýšlí Hana Kortusová.

Příklad? Zavádění elektronické evidence bylo jasným signálem pro ukončení podnikání pro manžele Milana a Jarmilu Kozákovi. Oba už jsou v důchodovém věku a svou malou vinárnu Peklo drželi kvůli přilepšení si v penzi a zároveň i kvůli stálým hostům. Teď podnik zavírají a o detailech už mluvit nechtějí. Jsme aktivní lidé a něco určitě dělat budeme. O nově vznikajících překážkách v podnikání už se ale bavit nechci, byla by to ztráta času. Mám to vyřešené a chci se soustředit na něco jiného, komentuje stručně situaci Milan Kozák.

Mohlo by vás zajímat: Nejasnosti spojené s #EET: Jak se může podnikatel právně bránit?

Mnohem sdílnější je další severočeský podnikatel Daniel Pitek, dosud známý i jako provozovatel restaurace Chata Milešovka, která se nachází na stejnojmenné hoře v Českém středohoří. Ten sice s ovládáním nových technologií problém nemá, ale nedokáže se srovnat se zákonem, který považuje za protiústavní. Dál provozovat restaurační podnik proto odmítá z principu. Může si to dovolit, protože do jeho podnikatelského portfolia spadají i další aktivity. Turisté, kteří v budoucnu zamíří na vrchol Milešovky, ale budou zklamaní. 

Hospodu zavírám ne kvůli nákladům, ale kvůli ztížení podmínek a omezování výkonu. Mám chatu na vrchu Milešovky pronajatou od obce, která na jejím provozu léta prodělávala. Já nastavil nové podmínky a dařilo se mi. Bylo nutné vyměnit personál, zbavit se lemplů a nabrat lidi, kteří jsou ochotní pracovat. Tempo se musí přizpůsobit zdejším okolnostem. Milešovce se říká hromová hora. Jsou dny i týdny, kdy sem kvůli počasí nikdo nepřijde. Pak se udělá hezky a fronta na klobásy a pivo nebere konce. Musím tu proto mít lidi, kteří jsou schopni rychle obsloužit všechny zákazníky a snaží se dohnat ztráty ze dnů, kdy k nám nikdo nepřišel. To ale s EET nebude možné nejen při výpadcích internetu nebo elektřiny, které jsou tu naprosto běžné. My jsme čistě turistický podnik, abychom byli úspěšní, musíme vyjít vstříc zákazníkům. Paní, která mi podává 30 korun a chce turistickou známku, dnes můžu bez problémů vyhovět během pár sekund, i když mám rozdělanou jinou objednávku. Nemusí stát ve frontě. Po spuštění elektronické evidence už to nebude možné a budu ji muset odbýt, což se mi nelíbí. Systém by byl výhodný pro lenochy, kteří tu v minulosti dělali jen dluhy a přicházeli o zákazníky, popisuje podnikatel.

Jeho příběh je ale ještě barvitější. Daniel Pitek je členem Strany zelených a donedávna byl i jednou z vůdčích osobností strany v Ústeckém kraji. Z čela se stáhl po neúspěchu v krajských volbách a zároveň kvůli pohledu své partaje na EET. Zelení jsou sice oficiálně proti, ale podle Daniela Pitka není názor republikového vedení zcela konzistentní a někteří členové strany evidenci tržeb hájí a podporují. Ač sám zelený, naši stranu příští rok v parlamentních volbách volit nebudu. Dám hlas tomu, kdo mi zaručí, že elektronickou evidenci tržeb zruší. Nemám problém s odvody, sám daně poctivě platím a vím, že někteří naopak kradou a podvádějí. Nemůžeme ale zavádět systém na bázi kolektivní viny, vysvětluje Daniel Pitek. Pokud by elektronická evidence tržeb padla, rád se na Chatu Milešovka vrátí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).