Hlavní navigace

Ve financích jsou Češi zranitelní a lehkovážní

13. 1. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Téměř čtvrtina Čechů ve finančním světě tápe. Podle průzkumu finanční gramotnosti agentury STEM/MARK se obecně dělí na pět základních typů: Sebevědomí (25 %), Zranitelní (23 %), Opatrní (20 %), Nadějní (19 %) a Lehkovážní (13 %).

Nejvíce ohroženi jsou Zranitelní a Lehkovážní. Při ztrátě pravidelného příjmu by nedokázali pokrýt své měsíční životní výdaje. Zajímavé je, že oba typy se přitom klasifikují ze zcela rozdílných sociálních vrstev. Zranitelní jsou nejčastěji lidé starší 60 let s nižším vzděláním, Lehkovážní jsou lidé z vyšších příjmových skupin do 44 let věku, upozornila Pavlína Folovská, manažerka společenské odpovědnosti ČSOB.

Osobní čistý měsíční příjem Zranitelných se nejčastěji pohybuje v rozmezí 5 až 10 tisíc korun. Jedná především o seniory.

Naopak přístup k financím Lehkovážných je značně „volný“. Nemají přehled o svých penězích, poplatcích ani o finančních produktech. Nedělá jim problémy vzít si úvěr a své závazky plní, jen když to od nich nevyžaduje omezování se. Samozřejmě si podle průzkumu nevedou přehled příjmů a výdajů, nesestavují si rodinný rozpočet a pravidelně nespoří.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).