Hlavní navigace

Ve hře jsou dva nové daňové zákony, jeden pro firmy a jeden pro OSVČ

30. 1. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ministerstvo financí zvažuje, že by místo jednoho nového zákona o dani z příjmů připravilo normy dvě. Jednu pro firmy a jednu pro OSVČ.

Jak v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny (HN) uvedla ministryně financí Alena Schillerová, existuje celá řada argumentů pro a proti a o celém konceptu se nyní vede debata.

Bude jeden zákon pro firmy a druhý pro OSVČ?

Ministerstvo financí uvažuje o tom, že by místo nového zákona o daních z příjmů předložilo dvě normy. Jedna by se týkala zdanění firem, druhá pak OSVČ. Korporátní zdanění se pomalými krůčky začíná harmonizovat s evropskými směrnicemi. Oproti tomu zdanění fyzických osob bude vždy výsostnou národní záležitostí, řekla Schillerová HN, proč by bylo vhodné vypustit zákony dva.

Proti dvěma zákonům zase prý hovoří fakt, že v části paragrafů by se zákony překrývaly, ale mohly by se rozcházet ve výkladu. Co se ale týče Komory daňových poradců ČR nebo podnikatelských asociací, tak ty vesměs podporují právě verzi se dvěma zákony. Dává to logiku v tom, že ekonomické a právní parametry obou skupin jsou různé. Na jedné straně máte ČEZ, na straně druhé malého pekaře na vesnici, uvedl HN člen prezidia Komory daňových poradců Jiří Nesrovnal.

Pomohou podnikatelům MOJE daně?

Nový daňový zákon (nebo daňové zákony) má být součástí projektu MOJE daně, který si klade za cíl zjednodušit správu daní a daňový systém. Kromě nového zákona chce ministerstvo spustit internetový daňový portál, který zajistí ucelený přehled o daňové historii poplatníka, umožní podání při správě daní a bude nabízet „předvyplněná“ daňová přiznání.

Čtěte také: Ministerstvo financí představilo Moje daně. Bude nový zákon a Daňový kiosek

Nově by se též měla zrušit superhrubá mzda u daně z příjmů fyzických osob a opětovně se zavést sazba 19 % z hrubé mzdy. Stávající solidární zvýšení daně by zůstalo zachováno zavedením sazby 24 % z hrubé mzdy. Podnikatelé by měli mít rovněž možnost uplatnit odpočet od základu daně ze samostatné činnosti ve výši tří čtvrtin jimi odvedených pojistných ve vztahu k samostatné činnosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).