Hlavní navigace

Ve výrobě vánočních ozdob jsme jedničky. Na stromek si můžete pověsit i bitcoin

9. 12. 2021
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Na vánoční stromeček si můžete díky kreativitě jejich výrobců pověsit téměř vše, co vás napadne. Přinášíme vám souhrn, kde najít originální vánoční ozdoby.

Klasické skleněné baňky jsou v českých domácnostech často nahrazovány plastovými alternativami z Číny. Ty jsou oblíbené pro jejich větší trvanlivost a také použití v exteriérech. Přesto je spousta lidí, kteří si na tyto tradiční ozdoby potrpí, a trend se v posledních dvou letech obrací také podle zástupců Hospodářské komory ČR. Čeští výrobci na to reagují výrobou tematických kolekcí, limitovaných edicí nebo například prodejem prostřednictvím internetových obchodů.

O české ozdoby je v zahraničí velký zájem

Hospodářská komora ČR uvádí, že o tuzemské skleněné výrobky je v zahraničí stále vysoký zájem. Za posledních pět let Česká republika vyvezla do zahraničí vánoční výrobky ze skla za 645 milionů korun s tím, že největší poptávka je z Německa, Švýcarska a Rakouska, následují USA, Slovensko, Itálie, Spojené království, Francie, Nizozemí a Austrálie. Skleněné vánoční výrobky vloni tvořily 40 % exportu všech vánočních výrobků z České republiky. To ukazuje, že tyto výrobky významně reprezentují naši zemi v zahraničí, českou zručnost a řemeslo. Děkuji českým výrobcům, že se rozhodli nesnížit laťku a že toto řemeslo i dnes dělají na špičkové světové úrovni, zdůrazňuje Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR. Tradiční vánoční ozdoby jsou oblíbeným dárkem, který ze svých návštěv Česka vozí domů zahraniční turisté. Řada z nich následně kupuje i další kolekce, proto je tak klíčové umět tyto krásné české výrobky nabídnout nejen v kamenných obchodech, ale i online, doplňuje prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

Výrobci s tradicí

Glassor se jako značka představili v roce 2002 a navazují na tradicí sklářství sahající do 13. století. Chtějí udržet tradiční řemeslo, posouvat ho a také inspirovat. Všechny ozdoby ručně malují a vyrábí ze skla tradiční technikou foukání. Jsou známí díky skleněným ozdobám ve tvaru koulí, ale nabízí i další tvary, jako jsou špice, zvonečky, olivy, rakety a různé figurky. Ke kolekcím, které se dají najít na jejich e-shopu, patří jmelí a jasmína, retro, zlatý příběh, mrazivá něžnost, authentic, zázrak přírody, dotek elegance, navždy, malované perníčky nebo Provence. Kdo hledá exkluzivní ozdoby, může vybírat z kolekcí se skleněnou figurkou, krajkou nebo například malovanou vesničkou.

Irisa je výrobní družstvo, které na trhu působí přes 60 let a vánočním ozdobám se věnuje od roku 1954. Přímo v závodě ve Vsetíně má podnikovou prodejnu, kde si mohou zákazníci vybrat konkrétní vzory a barvy. Nabízí jak skleněné koule různých velikostí, tak oválky, zvonečky, rakety, špice, malované figurky a volně foukané tvary. Na e-shopu je možné vybírat z exkluzivních ozdob, sad, limitovaných edicí, ozdob pro radost dětem nebo baněk se svatými. Je možné si také objednat ozdoby na přání s libovolným textem (jméno, přání) nebo kreativní sadu pro tvoření doma.

Na tradici předků, kteří hospodařili od 17. století na Oflendě, navazují Petr a Kateřina Šrámkovi ve sklářské dílně Koulier. Ve výrobě se rozhodli pokračovat poté, co byla na jaře 2020 zavřena poslední výroba vánočních ozdob v Horním Bradle na Chrudimsku. Tehdy jedni z nejlepších foukačů a malířek vánočních ozdob v naší zemi skončili na úřadu práce, protože jejich zaměstnavatel v této době pro ně neměl uplatnění. To nás osobně s manželem velmi zasáhlo. Rozhodli jsme se nabídnout těmto lidem uplatnění, i když jsme to neměli sami jednoduché. Končila právě loňská covidová uzávěra. Cítili jsme, že ručně foukané ozdoby mají velký potenciál a že jsou často nedoceněné nebo nedostatečně propagované, popisuje Kateřina Šrámková, obchodní ředitelka značky Koulier. Zákazníci e-shopu si mohou vybrat z bílozlaté kolekce, oříšků pro Popelku, vlasteneckých perníčků nebo kolekce zvonků štěstí.

Společnost Ornex se zabývá skleněnými vánočními ozdobami. Vznikla v roce 1991 jako vývozní společnost a zabývá se tak výhradně exportem skleněných ručně foukaných a ručně dekorovaných vánočních ozdob a dalších výrobků. Její vzorkovny se nacházejí v Rychnově u Jablonce nad Nisou. Mezi nabízené kolekce patří tradicionál, antik/retro, nordic, zlatá a červená kolekce, bílá a přírodní kolekce, dětská kolekce, moderní ozdoby a krabičky a v prodeji mají i sběratelské unikáty.

Miroslava Juklová je vnučkou zakladatele podniku Václava Bergera a nyní udržuje rodinnou tradici. Firmu tak v současné době řídí už pátá generace rodiny Bergerových s tím, že Václav Berger nezačal hned s výrobou vánočních ozdob, ale na úplném počátku roku 1910 obchodoval se skleněnými korálky. S ruční výrobou skleněných ozdob začal v roce 1930. Na mé práci mám nejraději to, že ozdoba, která se pod žárem ohně tvaruje, dělá radost lidem u vánočních stromečků, říká foukačka Martina. Kromě klasických ozdob nabízí tito výrobci například luxusní Faberge vejce, ozdoby s cibulákovými vzory nebo dárkové kazety třeba se Spejblem a Hurvínkem.

Výrobní družstvo SLEZSKÁ TVORBA bylo založeno v roce 1951 a je orientováno na výrobu tradičních skleněných ručně foukaných a malovaných vánočních ozdob. Jejich základní sortiment tvoří ručně foukané koule, olivy, rakety, zvonky, špice, volně foukané tvary a výrobky foukané do forem, jako jsou srdce nebo figurky. Jsou vyráběny ve stříbřeném nebo nestříbřeném provedení v efektech, jako jsou lesk, mat, porcelán, mrazolak, metalíza a skořápka. Vybírat je možné podle tvaru, barvy nebo provedení a objednat lze také koule nebo formy na přání.

školení-leden22-molín

Neskleněná klasika

Výrobky z rodinné firmy Rautis nejsou skleněné, ale také patří k tradičním ozdobám českých stromečků. V Poniklé se zaměřují na řemeslo foukání skleněných perlí a výrobu perličkových vánočních ozdob. Tato tradice se drží už od roku 1902 a dnes jsou poslední firmou na světě, které se podařilo zachovat staré technologie a udržet výrobu stále aktuální a živou. V jejich internetovém obchodě najdete jak hotové vánoční ozdoby nejrůznějších tvarů, tak hobby sety a materiál na vlastní výrobu ozdob. K nejoblíbenějším tvarům patří hvězdy a vločky, ale najdete zde i dopravní prostředky, jako jsou letadla nebo lodě a spoustu postav od andělů přes tři krále.

Podívejte se do galerie:

Nabídka reaguje na aktuální situaci

Loni ve firmě Ozdoba vyrobili ozdobu v podobě zlatého prasátka s rouškou, což mělo být podle nich úsměvnou připomínkou zvláštního roku. Některým prasátkům dopisujeme na zadeček i rok 2020, protože je to jednoznačně hit letošních Vánoc. Bude to dobrá vzpomínka na tento rok, kdy nás postihla pandemie, dodal loni pro iDnes.cz Pavel Joska z firmy Ozdoba. Dnes už toto prasátko v nabídce není, stejně jako Santa v roušce, kterého bylo možné pořídit v e-shopu Laalu.cz. Nikoliv na koronavirus, ale na stoupající oblibu kryptoměň zareagovali v Ornexu. Tam si mohou milovníci kryptoměn vybrat z novinek v podobě luxusních ozdob s logem Bitcoinu.

Prasátko v roušce jako připomínka roku 2020
Autor: Jana Langerová, podle licence: Rights Managed

Prasátko v roušce jako připomínka roku 2020

Kde koupit ozdoby?

Prodejci vánočních ozdob
Internetový obchod Kamenný obchod a další místa prodeje Cena doručení na adresu Poznámka
Glassor Liberec 119 Kč
Irisa Vsetín 140 Kč
Kalada 140 Kč Doručení do Vánoc pro objednávky do 16. 12. 2021
Koulier Možno koupit v drogeriích Rossmann 134 Kč
Nastrom.cz Vsetín a další místa v ČR 80 Kč *
Ornex Rychnov 200 Kč Dodání do Vánoc garantují do 16. 12. 2021
Ozdoba Dvůr Králové 190 Kč
Rautis Poniklé 110 Kč Doprava Zásilkovnou zdarma do 24. 12.
Sklenenevyrobky.cz 100 Kč
Slezská tvorba Opava-Předměstí 131 Kč Poslední objednávky posílají 17. 12. 2021, garance doručení do Vánoc už 5. 12.
Vanocni-ozdoby.cz J. Želivského 39, Praha a obchodní centra v Praze 120 Kč

Autor článku

Redaktorka Podnikatel.cz. Sledujte Janu na Twitteru @firstacka

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).