Hlavní navigace

Věci veřejné ukázaly svou pravou tvář, budou dělat problémy

2. 6. 2010
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Výsledky voleb nestihly na papíře ani zaschnout a strana Věci veřejné už začíná dělat problémy. Zatímco o víkendu to vypadalo, že půjdou do společné koalice s ODS a TOP 09, najednou véčkaři couvají a mluví také jen o toleranci vládě.

Nedůvěryhodnost, populismus, protiústavní kroky – taková slova padala na stranu Věci veřejné ještě před samotnými volbami. Samotní politici upozorňovali na to, že program této strany je nečitelný a napojení na vlivného podnikatele Víta Bártu, majitele bezpečnostní agentury ABL a také hlavního sponzora a zároveň volebního manažera strany, není zrovna ideální. I přesto voliči toužili po změně natolik, že uvěřili billboardům, které útočily na politické dinosaury. Nakonec véčkařům, jak se Věci veřejné přezdívají, dali necelých 11 procent, čímž dokázali ze sněmovny vyhodit jak lidovce, tak i zelené, ale zároveň snížit podíl dvou největších politických rivalů, kteří nyní budou horko těžko splácet náklady na předvolební kampaně.

Ještě v sobotu večer a v neděli vypadalo všechno růžově. Všichni tři lídři středopravicových stran hovořili o tom, že dokážou spolu vytvořit koalici, která nakonec povede ke složení nové vlády, protože levice nemá dostatek počtu mandátů pro to, aby sestavila stabilní vládu. Samotný Radek John v nedělních Otázkách Václava Moravce zdůraznil, že on je předsedou strany a bez něj se žádná rozhodnutí ve straně dělat nebudou. U té příležitosti prostřednictvím televizních obrazovek přesvědčoval své voliče, že strana je nezklame a strana bude do puntíku prosazovat svůj program. Jasně také naznačil, že východiskem, jak stát vyvést z dluhové pasti, je vytvoření stabilní středopracovicové vlády. Jenže včera se ukázalo, že John je v čele strany jen loutkou a byl lákadlem pro nerozhodnuté voliče, kteří v něj díky předchozí novinářské praxi získali důvěru. Čtěte více: Věci veřejné: Prosadíme zdanění prostituce a hazardu

Co se včera vlastně stalo? Zatímco o víkendu si všichni tři zástupci pravého středu společně poplácavali po ramenou, že pohodlně sestaví vládu s největším počtem poslaneckých mandátů, úterý najednou přineslo zvrat. Véčkaři oznámili, že ve hře je také varianta, kdy budou pouze tolerovat menšinovou vládu ODS a TOP 09. Chtějí totiž za každou cenu prosadit svůj protikorupční balíček, který obsahuje i nasazení agenta-provokatéra, o kterém ODS ani TOP 09 nechtějí ani slyšet. Na jednu stranu to vypadá, že chtějí véčkaři dostát stůj co stůj svým slibům, které dali voličům, jenže pravda je někde jinde. Véčkaři si jen připravují živnou půdu pro to, aby měli vliv na klíčová rozhodování a Petru Nečasovi a Karlu Schwarzenbergovi to chtějí dát jasně najevo. Sám John přiznal, že oni budou za takové „čertíky“, kteří budou dělat problémy (poznámka autora: John používá i slovo „bráška“ a další nesmyslné zkomoleniny. Od bývalého novináře a významného publicisty bych očekával lepší vyjadřovací schopnosti). To se nyní potvrdilo, stejně jako to, že za nitky ve straně netahá John ale sponzor strany Bárta, jehož zájmy v politice jsou neprůhledné.

S prohlášením, že je ve hře také pouze tolerance menšinové vlády, přišel jako první právě Bárta a John to médiím pak už jen potvrdil, ehm, přepapouškoval. Prohlášení zaskočilo jak ODS, tak i TOP 09 a obě strany ho můžou přinejmenším považovat za nečekanou ránu nožem do zad. I když lídr ODS Petr Nečas, který si už veřejně brousí zuby na křeslo premiéra, jasně deklaroval, že v rámci jednání s véčkaři bude i nadále preferovat vytvoření koalice, kníže Schwarzenberg potvrdil svou pověst, za kterou ho především mladí voliči tolik milují. Nebál se říci, že chování véčkařů považuje za zvláštní a ve své podstatě upozornil na to, že když pustili do médií informaci o pouhém tolerování menšinové vlády předtím, než to stačili svým potenciálním vládním partnerům říci, svědčí spíše o nevychovanosti: Ale snad se ještě naučí, jak zdvořile jednat, doplnil kníže, politik s největším počtem preferenčních hlasů. Čtěte více: Debakl pro velké strany, ČSSD a ODS ztratily skoro 1,5 milionu voličů

Content 22 tip novy

Ano, nevychovanost to je. Sice by se dala omluvit tím, že Věci veřejné jsou v politice teprve nováčkem, jenže za nevychovaností se skrývá čistá vypočítavost. Ta ostatně pomohla i Bohuslavu Sobotkovi, který po odstupujícím Jiřím Paroubkovi dočasně vede sociální demokraty, zvrátit jeho vlastní pochybnosti o vytvoření „své“ vlády, do které odmítli ještě v neděli vstoupit všechny zmíněné středopravicové vlády. Jak upozornil zpravodajský server iDnes.cz v rozhovoru s Vítem Bártou, šéf bezpečností agentury se dobře zná s podnikatelem Jaromírem Soukupem, který připravoval kampaň pro Věci veřejné a navíc dlouhodobě prostřednictvím své agentury spolupracuje s ČSSD. To, že se Bárta se Soukupem dobře zná, Bárta v rozhovoru jasně potvrdil. Odmítl však, že by se ho Soukup snažil přesvědčit o tom, aby zkusil o nové vládě vyjednávat také s ČSSD. Jenže takovou vládu by si véčkaři opravdu troufnout nemohli, voliči by jim to na podzim v komunálkách pěkně spočítali. Současné „čertíkovské“ jednání má proto jiný podtext. Jaký? To ukáže další vyjednávání o případné koalici.

Aktualizace: ODS, TOP 09 a VV ve středu podepsaly prohlášení, které potvrzuje programová jednání vedoucí k zformování případné koaliční vlády. Podle Radka Johna véčkaři nyní podporují vstup vlády, o čemž je údajně přesvědčili novináři svým způsobem informování.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).