Hlavní navigace

Názory k článku Velký přehled odkladů a úlev na daních a sociálním a zdravotním pojištění

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 3. 4. 2020 10:45

  LR

  Dobrý den, možná se zeptám ne uplně k tematu, i když teď je obecně kolem podnikání velká vlna dotazů....Stále se mi nepodařilo zorientovat se v problematice vládních kompenzací OSVČ..konkrétně se mi jedná o zmiňované dotace 25 tis kč/jednorázově. Jsem OSVČ se souběhem zaměstnání, příjem z podnikání je menší, proto jsem OSVČ na vedlejší. Co se mi podařilo z té změti informací vydedukovat je, že mě se vůbec netýká tato refundace?
  děkuji

 • 3. 4. 2020 11:47

  ViR

  Původní parametry takto byly nastaveny. OSVČ, jejíž samostatná činnost byla vedleší z titulu souběhu se zaměstnáním (z něhož je odváděno sociální pojištění) nárok mít neměla, byť by se jednalo třeba jen o částečný úvazek s výdělkem 3000 Kč hrubého. Naproti tomu například OSVČ, jejíž samostatná činnost byla vedleší z titulu souběhu se starobním bůchodem (třeba i nadprůměrným, kolem 20 tis./měsíčně) nárok na tuto dávku mít měla! Nicméně, v současné době Ministerstvo financí ty podmínky přepracovává, a to z důvodů mnoha dalších nesmyslných restriktivních opatřením které v původním návrhu byly, a kvůli nimž by na tuto částku dosáhlo jen malé množství postižených OSVČ. To, že při jakémkoli souběhu se zaměstnáním nárok nebude by však podle vyjádření paní ministryně zůstalo zachováno. (Se spravedlností to samozřejmě nemá nic společného, jen se snahou ušetřit a s neznalostí podnikatelského prostředí u "tydýtů z ministerského akvária", kteří ta opatření navrhují.) Nicméně, jak to ve finále bude musí rozhodnout sněmovna, kde mohou nové (zatím neznámé) parametry navržené vládou ještě upravit pozměňovací návrhy. (K tomu ještě poznamenávám, že za současného "stavu nouze" opozice nemůže předkládat návrhy vlastní, ale právě jen a pouze ony pozměňovací návrhy. Ty ale samozřejmě mohou předkládat i vládní či "tolerující" poslanci.)

 • 3. 4. 2020 13:29

  LR

  hm....to jste popsal trefně..." tydýt z podnikatelského akvária" :))))).
  No nicméně já jsem do určité míry ochotna pochopit, že OSVČ na hlavní zůstali bez koruny.....a tudíž jsou potřebnější. Na druhou stranu mi jako OSVČ plynou určitá pravidla a povinnosti vůči státu a ten mi svým rozhodnutím o stávajících opatřeních zamezil v podnikání... jednoduše vydělat si na nájem atd. !?
  V mém případě např. můj příjem z hlavního PP je ocvakán momentálně na 60 %, a to z částečného úvazku !!! Z tohoto musím uhradit veškeré měsíční závazky, a to zejména pronájem prostor pro podnikání v plné výši! ( to nemluvím o tom, že nájemné nemám nijak poníženo z důvodu částečného úvazku OSVČ, to nikoho nezajímá. Tím spíš se dostaneme dříve za hranu ) A věřím že nejsem sama v této pozici???
  Mám se cítit jako hyena, když požaduji spravedlivý postoj vlády i k nám? Nabyla jsem dojmu, že lidé jako my je naprosto nezajímají. Z klikatých uliček vládních opatření jsem pochopila jen to, že není OSVČ JAKO OSVČ? Povinnosti měří všem stejně, ale práva už ne. |Jsem přesvědčena, že na kompenzaci mají nárok všichni, kteří byli vládním opatřením poškozeni. A nejde o to jestli více nebo méně. To méně by se mohlo odrazit např, tím, že by nás kompenzovali alespoň polovinou fin. prostředků, které odsouhlasili pro OSVČ. Ale k tomuto nevidím nejmenší vůli.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).