Hlavní navigace

Veřejnost vnímá zákony velmi kriticky, jsou nesrozumitelné a nepřehledné

4. 12. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Veřejnost vnímá právní předpisy z obsahového hlediska velmi kriticky. Předpisy jsou podle respondentů nepřehledné, obsahují mnoho odkazů na další právní předpisy, dochází příliš často k jejich změnám (novelizacím), které je obtížné sledovat. Vyplývá to z výzkumu společnosti SC&C pro ministerstvo vnitra.

Možnost, jak se seznámit se svými právy a povinnostmi uvedenými v právních předpisech, veřejnost hodnotí jako méně problematickou, nicméně zlepšení v této oblasti považuje také za nezbytné.

Ministerstvo vnitra zadalo výzkum v rámci procesu zlepšování a zjednodušování regulatorního prostředí pod názvem „Analýza přístupu veřejnosti k regulaci v ČR“. Pojem regulace představuje v tomto případě platné právní předpisy na území ČR. Průzkum byl v jedné rovině zaměřený na zjištění stavu informovanosti veřejnosti o těchto předpisech a o informačních prostředcích, které pro zjišťování potřebných informací veřejnost používá. Ve druhé rovině se zabýval tím, jak veřejnost vnímá současné právní prostředí, jak se v tomto prostředí orientuje, jak ho hodnotí a se kterými oblastmi právních úprav se nejčastěji setkává a které považuje za nejvíce problematické.

Doporučení vyplývající z výzkumu:

  • zlepšit srozumitelnost a přehlednost právních předpisů
  • více zapojit veřejnost do přípravy a zlepšování právního systému ČR
  • medializovat a popularizovat regulaci prostřednictvím veřejných médií
  • zkvalitnit a zpřehlednit webové stránky týkající se zákonů a právních předpisů
  • pravidelně získávat zpětnou vazbu ze strany veřejnosti a podle ní upravovat obsah i webových stránek
  • zlepšit podporu rozvoje a spolupráce s Asociací občanských poraden

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).