Hlavní navigace

Průzkum: Větší část Čechů oddalování eura schvaluje

21,7 procent Čechů se domnívá, že by mělo být euro přijato co nejpozději. Přesně opačný názor zastává 19,5 % dotázaných, ukázaly výsledky studie GfK Praha, která mapovala postoj české veřejnosti k otázce přijetí eura. Vzorek obyvatelstva tvořilo tisíc respondentů.

21,7 procent Čechů si myslí, že oddalovat přijetí eura je správné. Opačný postoj zastává 19,5 procent dotázaných, ukazuje studie GfK Praha, která zjišťovala postoj k euru u tisíce českých obyvatel. Zásadní názor euro nepřijmout nikdy zastává přes sedmnáct procent tázaných a více než dvacet jedna procent respondentů by s přijetím počkalo na výhodnější kurz koruny vůči euru. Co nejrychlejší zavedení eura v Česku si přejí především vysokoškoláci, mladí lidé do třiceti let, podnikatelé a občané svobodných povolání, uvedl Pavol Frič, autor studie z GfK Praha s tím, že nejčastěji se odmítavě k euru staví lidé starší šedesáti let.

Aktuální strategie české vlády „neunáhlit“ se při stanovování termínu přijetí eura má oporu v názorech většiny respondentů. Je ovšem evidentní, že s tímto postojem se neztotožňuje velká část právě těch kategorií obyvatelstva, které jsou považovány za ekonomicky nejaktivnější a nejperspektiv­nější, doplňuje Frič. Čtěte více: K maastrichtským kritériím máme blíž, přesto ČNB ani ministerstvo financí euro ještě nedoporučují