Hlavní navigace

Většina firem chce podporu stravování

6. 10. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) uspořádala prostřednictvím agentury Aspectio Research průzkum mezi majiteli a jednateli malých a středních podniků tematicky zaměřený na daňovou reformu. Podnikatelů z oblasti výroby, obchodu, služeb a zemědělství se asociace ptala na jejich názor na zvýšení minimální mzdy, zrušení daňové podpory stravenek a podnikového stravování, na zrušení daňové výhody při zaměstnávání osob se zdravotním postižením a konečně na zavedení jednotného inkasního místa.

Z průzkumu vyplynulo, že 70 procent z oslovených 547 firem souhlasí se zvýšením minimální mzdy. Zvyšování minimální mzdy není pro naprostou většinu malých a středních firem prioritní problém, neboť pouhý zlomek z nich zaměstnává zaměstnance na hranici minimální mzdy. Vzhledem k odvodům však navrhují zvýšení maximálně o 10 %. Větší zvýšení by představovalo větší míru růstu průměrné mzdy, řekl k tomuto tématu předseda představenstva AMSP ČR Karel Havlíček.

Mezi oslovenými podnikateli je 73 procent těch, kteří preferují zachování státní podpory stravování. Navrhovaný zaměstnanecký paušál 250 korun podle nich není adekvátní kompenzace. Za problém považují podnikatelé zrušení podpory zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Podle nich totiž takový krok může vyústit až v to, že budou mít zdravotně postižení mizivou šanci získat práci. Firmy daly jednoznačně najevo, že tento krok je vysoce nemorální vůči této sociální skupině, tvrdí Eva Svobodová, generální ředitelka AMSP ČR.

Tři čtvrtiny firem v průzkumu naopak přivítaly jednotné inkasní místo. Čtvrtina podnikatelů se však nadále bojí, že jednotné inkasní místo stejně nesníží administrativu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).