Hlavní navigace

Většina nových firem má základní kapitál 1000 Kč. Firem za 1 Kč je jen zlomek

3. 5. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ilustrační obrázek Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Možnost založit firmu s nízkým základním kapitálem oceňují podnikatelé stále více. V roce 2017 byla založena téměř pětina eseróček s vkladem ve výši 1000 korun.

Zakládat společnosti s ručením omezeným s minimálním základním kapitálem umožňuje zákon o obchodních korporacích, který je platný od roku 2014. A tato možnost se setkala s velkým zájmem podnikatelů. 

Popularita firem s nízkým základním kapitálem je stále na vzestupu. Mezi lety 2016 a 2017 se podíl počtu nově založených firem s kapitálem nižším než 200 000 korun zvýšil téměř o tři procentní body na 84 procent,  říká analytička společnosti Bisnode Petra Štěpánová. Podnikatelé také oceňují zrychlení a zlevnění procesu založení firmy.

Na kolik vás vyjde založení eseróčka, jaké úřady budete muset obejít a jaká razítka sehnat, se dočtete v článku Snížení nákladů na založení společnosti s ručením omezeným na 100 eur

V minulém roce vévodil kapitál 1000 korun

V roce 2017 byl mezi nově založenými firmami nejčastější základní kapitál ve výši 1000 korun. S tímto základním kapitálem byla loni založena téměř pětina společností s ručením omezeným. Více než 84 procent firem, které byly zaregistrovány v loňském roce, má základní kapitál nižší než 200 000 korun, zatímco v polovině roku 2014 bylo takových firem 64 procent.

Nová firma za korunu? Zájem není nijak enormní

Podnikatelé nejčastěji loni volili jednu z šesti hodnot základního kapitálu: nejoblíbenější částkou je 1000 korun, 10 000 korun, 100 000 korun, s odstupem následuje 20 000 korun, 50 000 korun a jedna koruna. Základní kapitál ve výši 200 000 korun má zhruba 12 procent firem založených v uplynulém roce a jen 3,7 procent společností s ručením omezeným má základní kapitál vyšší než 200 000 korun.

Psali jsme: Firmy za korunu táhnou, ale podnikatelé dál sází na ty za statisíce. Víme proč

Založit firmu za korunu se zdá být lákavé, ale nemusí to být vždycky to nejlepší řešení. Založení společnosti s ručením omezeným s nízkým základním kapitálem může být zajímavé pro ty subjekty, které podnikají poprvé a mají nízký rozpočet. Jde například o nejrůznější projekty studentů, případně firmy, které často provádí změny vázané na notářský zápis, protože tyto náklady se odvíjejí od výše základního kapitálu. Firmy takzvaně za korunu jsou také zajímavé pro podnikatele, kteří už mají více firem a jen zakládají další ze svých projektů.

Čtěte také: Eseróčka za 1 Kč ulehčují zakládání firem, nezapomeňte však na vyšší odpovědnost.

Nízký základní kapitál, nižší důvěryhodnost

Praxe daňových poradců napovídá, že právě údaje z obchodního rejstříku slouží pro řadu investorů a obchodních partnerů jako základní přehled o důvěryhodnosti firmy. Jde o údaje týkající se zejména osob jednajících za firmu, zda firma zveřejňuje účetní závěrky a výroční zprávy, jaká je historie firmy, jaká je výše základního kapitálu a podobně. Proto doporučuji při zakládání nové firmy základní kapitál vyšší, zhruba od 100 000 korun výše, uvedl už dříve pro server Podnikatel,cz finanční poradce Martin Šůstek. Jinými slovy řečeno, dvousettisícové s. r. o. má tyto peníze hned od počátku k dispozici na rozjezd. Korunová firma pak tyto prostředky pravděpodobně nemá a majitelé si je budou muset obstarat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).