Hlavní navigace

Většině nových důchodců klesnou od října penze

23. 2. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Seniorům, kteří začnou od října pobírat penzi, se výše důchodů bude počítat jiným způsobem než doposud. Schválila to dnes vláda v rámci novely zákona o důchodovém pojištění, o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, o organizaci a provádění sociálního zabezpečení. Důvodem je nález Ústavního soudu ČR, ze kterého vyplývá, že lidé s vysokými příjmy mají příliš nízké důchody.

Většině nových důchodců se díky tomu penze sníží, podle odhadů vlády půjde až o 70 % lidí, kteří od začátku října zamíří do penze. Pětině seniorů s nejvyššími příjmy důchody vzrostou. Změna se naopak nedotkne lidí s nejnižšími příjmy, jejichž penze zůstanou na stávající úrovni. Novela rovněž zavádí nižší stropy pro placení sociálního pojištění, a to ze šestinásobku průměrné mzdy na čtyřnásobek.

Rozdílné výpočty důchodů ale nejsou jedinou novinkou. Mění se rovněž pravidla valorizace, kterou již nebude moci vláda ovlivňovat. Novela totiž počítá s tím, že se zavedou automatický parametry, podle kterých se budou důchody případně zvyšovat. Valorizace bude možná jen v případě, jestliže roční inflace a třetina růstu reálných mezd dosáhne alespoň dvou procent. Poté se penze zvýší právě o inflaci a třetinu růstu reálných mezd.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).