Hlavní navigace

Vězí za spojením titánů finanční problémy skupiny J&T?

6. 2. 2009
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 293493
Skupina J&T ohlásila spojení se skupinou PPF. Nově vzniklému holdingu by měl šéfovat stávající partner J&T Daniel Křetínský, který získá také pětinový podíl v holdingu. Řada otázek ale vyvstává při hledání důvodů tohoto spojení.

Před týdnem rozvířila poklidné vody českého businessu zpráva o tom, že Kellnerova skupina PPF odkoupí část aktiv investiční skupiny J&T a spojí se v novém holdingu. Nově vzniklému subjektu má šéfovat dosavadní partner J&T právník Daniel Křetínský, který v něm obdrží i 20% podíl. PPF přijde převzetí části aktiv na 6 miliard Kč a za to obdrží asi 40% podíl. Stejně velká část má zůstat samotné skupině J&T. Stojí za prodejem finanční problémy skupiny J&T, či se jde pouze o plánovanou reorganizaci skupiny a o posílení jejího kapitálového základu?

Spojení titánů

Skupina J&T se rozhodla prodat část svého majetku v průmyslu a energetice skupině PPF, kterou ovládá nejbohatší Čech Petr Kellner. PFF získá 40% podíl v nově vzniklém uskupení a zaplatí za to zhruba 6 miliard korun. Stejně velká část zbude skupině J&T a 20% podíl obdrží dosavadní partner J&T právník Daniel Křetínský, který má celému uskupení navíc velet.

V návaznosti na tuto zprávu se objevily spekulace o finančních problémech skupiny J&T. Řada společností, ve kterých se J&T angažuje, má totiž v současnosti nemalé problémy. Vše počínaje vlastnictvím digitální televize Z1, pokračujíce přes fotbalový klub AC Sparta Praha a konče u developerských projektů rozjednaných na Slovensku. Skupina J&T však informace o problémech odmítá. Patrik Tkáč, jeden z majitelů skupiny, označuje za důvod odprodání především snahu získat více zdrojů pro další rozvoj skupiny.

Poslední rok J&T značně krizový

Jak si tedy v posledním roce vedla J&T? Celá skupina spravuje řadu podniků v různých odvětvích. Angažuje se hlavně v energetice a průmyslu, kde spoluvlastní např. výrobce energetických kotlů SES Tlmače, ČKD Blansko, dodavatele a distributora elektřiny Pražskou energetiku, dále pak United Energy, První brněnskou strojírnu Brno DIZ či slovenský strojírenský podnik VSS.

J&T působí i v oblasti bankovnictví, kde vlastní J&T Banku a dále také ve sportu (má fotbalový klub AC Sparta Praha a Slovan Bratislava). Operuje k tomu v médiích, kde ovládá českou zpravodajskou stanici Z1 a slovenskou JOJ. Skupina má navíc developerskou divizi, která je aktivní hlavně na Slovensku.

Problémy: Sparta, Z1 a developerské projekty

A právě několik posledně jmenovaných akvizic se dostalo v loňském roce do řady potíží. Fotbalový klub Sparta Praha, Křetínského srdečního záležitost, vykázal rekordní ztrátu ve své 110leté historii celkem 156 milionů korun. Tato částka tvoří polovinu sparťanského rozpočtu.

Problémy hlásí delší dobu i televize Z1. Před týdnem navíc skrze média prosákla informace, že televize dluží výplaty zaměstnancům a neplatí za služby dodavatelům. Představitelé stanice však oponovali, že dluhy postupně splácí a že se jejich současná výše nevymyká běžnému podnikatelskému prostředí u nás.

Rozjezd televize měl podle předcházejících vyjádření vyjít na 100 – 150 milionů korun a přibližně stejnou částku měl stát její každoroční provoz. Stanice však bojuje s nedostatkem reklamy a návratnost investice není rozhodně taková, jak si její majitelé představovali.

Dalším oborem, kde se J&T v posledních měsících nezadařilo, se staly developerské projekty. Skupina sice v předchozích letech představila mnoho ambiciózních záměrů, nyní však na jejich uskutečnění, či dokončení chybějí peníze. To se jako první projevilo u slovenských projektů, kde skupina také realizuje svůj největší developerský plán, tzv. River Park na nábřeží Bratislavy. J&T zde podle médií nestíhá platit svému ústřednímu dodavateli firmě Metrostav. Stejně jako u televize ale představitelé skupiny větší problémy odmítají. Podle nich má J&T celý projekt stále pod kontrolou a s bankami se prý podařilo dojednat prodloužení jeho financování. Čtěte také: Z1 – nudný kolovrátek, který pozornost podnikatelů nepřitáhne.

Jenže ani další developerský plán u našich východních sousedů nedopadá nejlépe. Luxusní apartmány v centru Bratislavy se skupině nepodařilo naplnit podle původních plánů a musela tak s jejich cenou dolů. Ze 100 tisíc slovenských korun za metr čtvereční klesla cena na 60 tisíc slovenských korun.

Další své plány v oboru stavebnictví již J&T pečlivě zvažuje a podle některých informací plánuje postupně ukončit podnikání v developerském o­boru.

Výčet loňských neúspěchů ale není u konce. Ani zaměření na zdravotnictví skupině příliš nevyšlo, její slovenská zdravotní pojišťovna se nachází v likvidaci. Skupina J&T vlastní na Slovensku též několik zdravotnických zařízení, ale ani z jedné nich jí v podstatě žádné zisky neplynou.

Našly se i bílé ovce

Neutrálně lze zatím hodnotit činnost J&T Banky, která se zaměřuje na bohatší klientelu. Banka má poměrně málo klientů, kteří do ní ale uložili značné množství peněz. Tato charakteristika banky se však může stát rizikovým faktorem, zvláště pokud by se několik významných vkladatelů rozhodlo odejít jinam. V současnosti ale podle představitelů J&T nic takového nehrozí. Banka prý disponuje zatím největší likviditou ve své historii, čistá peněžní rezerva má přesahovat 8 miliard korun. Současně očekává banka zisk za loňský rok kolem 300 milionů korun.

Existují též další skutečnosti, které nenapovídají o větších problémech skupiny J&T. Skupina v loňském roce získala drahý hotel Kempinski v Rusku. V oblasti energetiky se již dříve podařilo skupině uzavřít několik výhodných zakázek a též oblast průmyslu se zdá i přes všeobecný pokles výhodným zaměřením.

Anketa

Má podle vás skupina J&T vážné finanční problémy?

Vše koření několik afér

Skupina J&T se rovněž netají záměrem, že chce zprivatizovat Českou poštu a pražské letiště. V souvislosti s tím vstoupila významněji do povědomí občanů, kdy vyšlo najevo, že Mirek Topolánek cestoval na dovolenou na Sardinii tryskáčem provozovaným právě skupinou J&T a část dovolené trávil v blízkosti jednoho z partnerů J&T. Aféru skupina také zažila na Slovensku a to hned dvakrát. Poprvé, když se stanovoval pevný kurz k euru a podruhé, když čelila obvinění, že využívá televizi JOJ ke svým obchodním zájmům. Čtěte více: Další privatizační vlna v Česku. Bude úspěšná?

Nicméně, pokud jsou pravdivé informace Patrika Tkáče, že dluhy J&T se pohybují „pouze“ v řádech desetimilionů, vzhledem k několikamili­ardovému obratu by se nejednalo o vážnější komplikace. Hodně by v hodnocení pomohly výroční zprávy jednotlivých firem za rok 2008, které zatím ale nejsou k dispozici

skoleni_20_9

Co má přinést spojení s PPF?

Těžko říci, zda se jedná o opravdu vážné problémy, či pouze snahu o reorganizaci skupiny a navýšení kapitálu. Analytici se domnívají, že spíše jde o druhou variantu. Domnívám se, že J&T získala silného partnera proto, aby potenciálně přistoupila k další větší diverzifikaci činností, uvedl pro business server analytik společnosti Atlantik FT Milan Vaníček. Odborníci současně odmítají spekulovat o finančním stavu skupiny. Nicméně předpokládám, že vzhledem k situaci, která nás obklopuje, k určitému poklesu došlo i v případě J&T, doplňuje Vaníček.

Vstup PPF ale každopádně neposílí jen energetickou a průmyslovou část, nýbrž vytvoří kapitálové zázemí i pro ostatní části skupiny. Podle vyjádření představitelů J&T se chce skupina dále zaměřit na bankovní trh a energetiku. Spojení s titánem PPF by jí k tomu mělo, i za cenu ztráty velkého podílu, pomoci. Pro subjekty disponující dostatečnou zásobou hotovosti je krize nejlepší čas k nákupům. Do budoucna to může naznačovat zaměření nového holdingu právě na oblast energetiky a energetických zařízení, kde je pořád ve střední a východní Evropě potenciál, uzavírá Ondřej Moravanský, analytik společnosti Cyrrus.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).