Hlavní navigace

Více než 10 dnů loňské dovolené není výjimkou, stáváme se workoholiky

4. 3. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: http://www.isifa.com
Polovina zaměstnanců má stále ještě nevybranou dovolenou z loňského roku. Čtvrtina lidí má na začátku března nárok ještě na více než 10 dnů volna.

Celá čtvrtina lidí loni nestihla vyčerpat více než 10 dní z dovolené, na kterou měli ze zákona nárok. Vyplývá to z průzkumu společnosti LMC. Důvodem je velké pracovní nasazení. Kvůli němu si 27 % dotázaných vybírá maximálně týden volna vcelku. 26 % lidí uvádí, že jim z loňské dovolené zbývá méně než pět dnů. Celou dovolenou si pak v uplynulém roce stihlo vybrat pouze 30 % zaměstnanců.

 Zatímco na jedné straně 11 % respondentů uvedlo, že jsou schopni si vybrat i více než tři týdny souvislého volna, na straně druhé je stejný podíl těch, kteří nejsou ochotni nebo schopni vydechnout ani na jeden jediný týden. Dovolenou si pak vybírají pouze v krátkých několikadenních úsecích. 

Ilustrační obrázek.
Autor: http://www.isifa.com

Ilustrační obrázek.

Skutečně vypnout a užít si volno dokáže jen minimum lidí. Dvě třetiny zaměstnanců uvedly, že i během dovolené řeší pracovní záležitosti, 23 % z nich dokonce velmi intenzivně. Mohou za to mobilní telefony a internetové připojení. Většina lidí je zvyklá, že jim kolegové nebo obchodní partneři mohou v pracovních záležitostech zavolat v podstatě kdykoliv. Nástup rychlého mobilního datového spojení to však posouvá ještě dále. Mnozí Češi si zvykli mít neustále synchronizovanou emailovou schránku v telefonu, a to i během pobytu v zahraničí, komentuje situaci analytik společnosti LMC Tomáš Ervín Dombrovský

Týden dovolené navíc je vítaným, ale nevyužitým bonusem

Stává se pravidlem, že zaměstnavatelé při hledání nových pracovníků nabízí týden dovolené navíc. Tento benefit mohou využít zaměstnanci více než třetiny firem a často se po něm i ptají. Paradoxní tedy je, že tento týden volného času stejně k odpočinku a nabrání nových sil využije jen málokdo. Lidé si uvědomují, že by si měli od práce tu a tam pořádně odpočinout. Vysoký tlak na produktivitu v kombinaci s osobní angažovaností však mnohdy převáží a často vedou k opomíjení čerpání dovolené. Z dlouhodobého hlediska nejde o nejlepší strategii. U řady pozic a typů práce se tím výrazně zvyšuje riziko vyhoření, doplňuje Tomáš Ervín Dombrovský. 

Co na to zákony 

Loni začala pro čerpání a převádění dovolené platit nová pravidla. Zákoník práce je ale nepřehledný. § 218 odst. 1 stanovuje povinnost zaměstnavatele určit zaměstnanci dovolenou tak, aby ji vyčerpal během kalendářního roku. Jenže Ministerstvo práce a sociálních věcí uvádí, že pro převod dovolené do dalšího roku je možné využít vnitřní předpis organizace. V čem je jesno, to je nařízení, že zaměstnanci nemají možnost nechat si dovolenou z předchozího roku proplatit a přilepšit si tak k výplatě.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).