Hlavní navigace

Více než polovina podnikatelů se bojí #EET. Největší strach mají ti nejmenší

2. 11. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Ministerstvo financí nedokáže dostatečně vysvětlit přínos e-tržeb. Malí podnikatelé mají ze spuštění evidence tržeb strach. Vyplývá to z průzkumu pro ČT.

Živnostníci a podnikatelé se bojí spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Obavy vyjádřilo v průzkumu agentury Median pro Českou televizi celkem 56 % oslovených živnostníků a podnikatelů. Respondenti se obávají především zvýšené administrativy, vysokých pořizovacích nákladů na nové přístroje a také možného zneužití odesílaných dat.

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Malí živnostníci se zavedení EET bojí.

Jednou z vážných obav jsou i náhlé problémy s internetových připojením. To však Finanční správa, která se již nyní na projekt e-tržeb intenzivně připravuje, dopředu vyloučila. Pokud obchodník nebude mít po nějakou dobu konektivitu, tak bude účtenky běžně vydávat a tisknout tak, jako by byl připojený k nám. Poté má obchodník 48 hodin na to, aby doručil tyto data do Finanční správy, upřesnil již dříve pro server Podnikatel.cz Jiří Fridrich, šéf Odboru aplikačních systémů Finanční správy.

Někteří podnikatelé dle výzkumu také prohlašují, že pokud bude evidence tržeb zavedena, raději podnikání ukončí. Nejvíce se toho bojí živnostníci v oblasti řemesel a stavebnictví. Tam se kolem nějakých dvaceti procent bojí, že by to mohlo zlikvidovat jejich živnost, doplnil pro Českou televizi sociolog a vedoucí výzkumu agentury Median Daniel Prokop.

Přehledně: Vše o Elektronické evidenci tržeb

Ministr financí však oponuje, že kolem EET panuje mnoho desinformací. Na tohle téma bylo dosud napsáno snad ještě víc nesmyslů než o mně samotném, komentoval oblast EET Andrej Babiš. Rozhodl se proto, že vydá na vlastní náklady brožuru, která má problematiku e-tržeb lépe vysvětlit. Jak však zjistil Podnikatel.cz, Babišova brožura o „fámách a faktech k EET“ sama prezentuje fámy jako fakta.

Podnikatelé tak stále nejsou přesvědčeni o užitečnosti tohoto projektu. Názor na jejich zavedení je rozděluje podle velikosti. Největší obavy vyjadřují ti menší s obratem do půl milionu korun ročně. Přesně polovina živnostníků si také myslí, že zavedení EET povede k vyššímu výběru daní.

Andrej Babiš však projektu dále zarytě věří. Podle vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka slíbil Babiš na koaliční radě, že pokud projekt elektronické evidence tržeb selže, odejde z vlády. Problémům čelí již nyní. Opozice dopředu avizovala, že při 3. čtení zákona o evidenci tržeb, bude schvalování zákona zdržovat obstrukcemi. Jak to bude vypadat v praxi, se dozvíme již tento týden ve čtvrtek.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. Napište mu přes LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).