Hlavní navigace

Video je stále oblíbenější formát. Začněte jej využívat i vy

29. 1. 2020
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

V posledních letech se o videu jako výrazném trendu a oblíbeném formátu hodně mluví. Zjistěte, jak jej můžete zapojit do své obsahové strategie.

Pokud vaše firma ještě video nemá, tak se zkuste zamyslet, jak ho můžete využít, čím začnete, zda chcete jen krátké propagační video na web nebo si myslíte, že máte kapacitu na pravidelné plnění YouTube kanálu pro zákazníky užitečným obsahem. 

Video je každopádně komunikační medium dneška a budoucnosti. Jak se říká, obrázek je za tisíc slov, a video má 25 obrázků za sekundu. Lidstvo se obecně posunuje od verbální komunikace k vizuální a nastupují generace, pro které je to nejpřirozenější způsob komunikace, říká na úvod David Spáčil, CEO ze společnosti 60seconds.cz.

Jakub Říha, project manager z agentury MarketUP vysvětluje, že jsou video formáty stále oblíbenější ze dvou důvodů. První je ten, že uživatelé tráví čím dál více času na portálech jako jsou Youtube nebo Instagram, pro které jsou video formáty typické. Tzv. milleniály a obecně mladé lidi zde zastihnete ve 100 procentech. Zároveň jsou již dostupná data o tom, že stále více starších lidí navštěvuje například Youtube, na kterém konzumují video obsah. Druhým důvodem je množství informací, které si člověk může z videa odnést. Nejedná se o statický obrázek nebo banner, který nedokáže přenést tolik emocí a informací ve stejný čas. Z těchto důvodů využívají firmy stále více těchto možností, které skrývají video formáty, aby navyšovaly své prodeje a konverze obecně. Zároveň je video více než vhodný formát na budování důvěry a povědomí o značce, dodává.

Jak konkrétně využít video?

Krátké video je výborný druh propagace firmy, jejích výrobků či služeb. Můžete ho využít jak pro zpestření prezentace na webových stránkách firmy, profilech vaší firmy na sociálních sítích, tak pro reklamní účely – platformy, jako je Ads Google, Sklik či Facebook, podporují nejrůznější typy videoreklamy. Možností je nepřeberně od videonávodů, videopříspěvků „o životě vaší firmy“ na sociálních sítích, přes videoremarketing až po akviziční videoreklamu na prodej produktů či služeb či využití videa pro budování značky, vyjmenovává na úvod Věra Kepková, Partner & Online Marketing Manager z agentury WTF digital

Podle Petera Kajana, zakladatele & CEO společnosti Mynd, se videa dají využít několika způsoby, a to jak v externí komunikaci na oslovení potenciálních zákazníků, tak v té interní na zjednodušení procesů a budování firemní kultury. V interní komunikaci jde o školení, BOZP, vzdělávání, interaktivní e-learningy, zavádění nových postupů, shrnutí výsledků, proslov ředitele na konci roku, pozvánky na akce nebo třeba sestřihy z firemních teambuildingů. V externí komunikaci se konkrétně může jednat o propagaci, zvýšení prodejů, budování image a povědomí o značce, uvedení nového produktu na trh, vysvětlení výhod produktu nebo služby, recruiting, oslovování sponzorů a byznys partnerů. Video je nakonec stokrát účinnější než papírová byznys vizitka, doplňuje Peter Kajan.

Natáčet tak můžete produktová videa, videa výrobního procesu nebo s případovými studiemi, případně videa pro marketingové účely pro využití v online prostoru. Video obsah zkrátka může představit váš produkt nebo službu dynamickým, neotřelým nebo zábavním způsobem. Divák má pak video v mysli, sdílí ho, diskutuje a má ucelenou představu o produktu nebo službě. Z jediného profesionálního natáčení může vzniknout mnoho video obsahu, který se dá použít i v budoucnosti dle potřeby, o které ještě firma sama neví, dodává Peter Leibitzer, Creative Director z Collective Production

Využít můžete také 360° video, o kterém jsme psali v článku Díky 360° videu můžete zažít i ukázat nepoznané. Zkuste to

Natáčet svépomocí, nebo s odborníky?

Kvalitní video si žádá kvalitní technické vybavení, a pokud firma tímto disponuje, tak si video může natočit i sama. Je však důležité uvažovat v kontextu, čeho chcete v této oblasti dosáhnout dlouhodobě a krátkodobě a jak video zapadá do marketingové strategie a finančních možností firmy. Je totiž rozdíl, zda výsledkem má být video-návod „jak používat produkt“ nebo video na podporu značky pro velkou korporaci. Firma si často pořídí relativně drahé video, ale rozpočet k jeho propagaci už schází. V praxi u malých a středních firem, na které se zaměřujeme, se nám spíš ukazuje, že finanční možnosti bývají omezené, tak jim často nabízíme tvorbu jednoduchých animovaných videí, která tolik nestojí a účel často splní také, popisuje Věra Kepková.  

Video se dá natočit na zrcadlovku nebo mobilní telefon, ale záleží na cílové skupině, tedy pro koho a pro co je video určené. Pokud se jedná například o story na Instagram nebo krátký eventový sestřih, video může být vytvořené svépomocí. Videa natočená svépomocí se hodí především na stránky soc. sítí, na kterých lze takto komunikovat, a kde uživatelé “zkousnou” nižší kvalitu zpracování = Instastories např., ve kterých obsah do 24 hodin zmizí, upřesňuje dále Jakub Říha. Někdy je dokonce ku prospěchu věci, pokud si video např. z každodenního dění v malém startupu na nic nehraje a autenticky mobilem ukazuje realitu, dodává David Spáčil.

Pokud má jít ale o originální a profesionální představení produktu, služby, firemní kultury nebo eventu, jedině profesionální přístup zaručí, že video zaujme a bude mít požadovaný efekt. Jakmile totiž vidíte nekvalitně natočené video například o produktu, budete mít dojem, že i tento produkt je nekvalitní. Jinak řečeno, pokud firma neinvestuje do kvalitní prezentace svého produktu, tak to vzbuzuje dojem, že firma neinvestovala do kvality samotného produktu, upozorňuje Peter Leibitzer.  

Vždy také záleží na tom, co klient od videa očekává. Kvalitní video vyžaduje profesionální přístup, kvalitní techniku a také know-how. Vytvořit vizuálně pěkné video dnes dokáže skoro každý s lepším telefonem, ale zvolit správný formát a vymyslet originální příběh tak, aby video přineslo očekávané výsledky, to umí jen lidé se zkušenostmi. Když má video podávat výkony v marketingu nebo prodejích, přinést víc fanoušků nebo nákupů, musí splňovat určité standardy kvality, která ho odliší od konkurence a záplavy videí na internetu. Zároveň musí diváka zaujmout a udržet jeho pozornost dostatečně dlouho na to, aby odevzdalo informaci a aby si ji divák zapamatoval, vysvětluje Peter Kajan. 

Pří uvažování o potřebě videa je dobré se porozhlédnout na internetu na příklady trendy videí souvisejících s konkrétním oborem a tématem, které chcete prezentovat. Tato videa pak můžete použít jako referenční při poptávce video produkční společnosti. Dále je potřeba si uvědomit, že video není jen o natočení, ale i o přípravě, střihu, barevných korekcích, postprodukci a připomínkování, podotýká Peter Leibitzer.

Kam video vkládat

Pokud chcete video sdílet například v newsletteru nebo ho mít na webu, je určitě lepší nahrát jej na YouTube (nebo na platformy, jako je Vimeo, DailyMotion nebo Wistia) a následně jej vložit jako link nebo embed video. Když jej ale chcete šířit na sociálních sítích, je dobré nahrát ho na tuto platformu zvlášť. Například Facebook penalizuje videa, která nejsou nativní a ukazuje je fanouškům méně. Zkrátka nechce, aby diváci opustili platformu a pokračovali v sledování na YouTube, popisuje Peter Kajan. Na Instagramu ani sdílení odkazů na videa není možné a jedinou možností je tam videa nahrát.

Pokud sdílíte videa na sociálních sítích, počítejte s tím, že se vám pod videi objeví komentáře, které nemusí být vždy pozitivní. Můžete toho však využít a začít je pozitivně řešit – odpovídat, vysvětlovat či se někdy i omluvit a nabídnout řešení. Některé typy lidí si „rádi“ vylejou zlost anonymně na internetu, takže je třeba s tím počítat. Stává se i to, že něco nehezkého napíše konkurence či bývalý zaměstnanec, se kterým jste se nerozešli v dobrém, dodává Věra Kepková.

Rady, jak na krizovou komunikaci, najdete v článku Kritiku zákazníků řešíte chladnou hlavou? „Supr“. Příklad si může vzít i Čupr

Při rozhodování o tom, kde nahrávat videa, by se měla firma také zamyslet nad frekvencí videí. Pokud firma ví, že bude časem přidávat další videa a ne jen jedno a bude je potřebovat prezentovat různou formou (email, meeting, konference atp.), vyplatí se mít svůj kanál na YouTube s video obsahem. Pokud by šlo o jedno video, takový YT kanál nemá smysl, v dnešní době jsou hostingy připravené na vkládání videí, říká Peter Leibitzer. Podle Jakuba Říhy na Youtube videa přidáváme kvůli možnosti sponzoringu v síti Google a dále pak kvůli možnosti embedování v rámci webu, kdy tím video nezabírá žádný datový prostor, protože je uložené stále na YT.

Co se týče YouTube, podnikatelé a firmy vědí, že je třeba řešit SEO pro web, ale často zapomínají, že to platí i pro SEO pro jejich kanál a videa na YouTube. Věnujte pečlivou pozornost informacím, které můžete uživatelům videa poskytnout – název videa, jeho kategorie, popis, lokace, informace ve formátu značek, titulků a miniatur. Uvedení pravdivých, zajímavých a “šikovně napsaných” informací v metadatech videa napomůže správnému indexování službou YouTube, radí Věra Kepková.

Pozor na délku videa

Podle Petera Leibitzera je zlaté pravidlo držet se okolo 2 minut, ale čím dál častěji se videa zkracují na 1 minutu. Když nejde o interview či složitější příběh. Také videonávody nebo videoprezentace produktů budou z povahy věci určitě delší. Pak vždy záleží na platformě – každá má svá specifika. Video na webu může být delší, protože divák na danou stránku přišel sám a chce najít řešení na svůj problém nebo zjistit více o konkrétním produktu nebo službě. Aby nemusel číst texty, je ochotný podívat se i na delší video. 

Na Facebooku nebo Instagramu pozornost extrémně klesá a video musí podle Petera Kajana fungovat v takzvaném heartbeat režimu, kdy každou sekundu musí divák dostat nový podnět, tedy nový důvod, aby sledoval dál. Dokoukatelnosti a zapamatovatelnosti videí může výrazně pomoci zvolená technika. Například kreslená videa (tzv. whiteboard animace) oproti běžnému točenému videu dokouká do konce podstatně více lidí a má o 22 % lepší zapamatovatelnost, uvádí informace z případové studie Dr. Richarda Wisemana David Spáčil.

Ti, kteří pracují s videem, dobře vědí, že sledujícím chybí trpělivost a je potřeba přizpůsobovat tomuto faktu obsah. HubSpot dal dohromady poznatky z vlastních sociálních sítí, dat z YouTube a existujících výzkumů z této oblasti a vytvořil přehled optimálních délek videí pro několik platforem: 

Doporučená délka videí na jednotlivých platformách
Platforma Instagram Twitter Facebook YouTube
Délka videa 30 sekund 45 sekund 1 minuta 2 minuty

O videu na Instagramu jsme psali zde: Naučte se, jak vložit na Instagram video, a vzdělávejte i bavte své fanoušky

Krátké, stručné a jasné by pak mělo být reklamní video, aby uživatel rychle pochopil reklamní sdělení. Navíc musí zaujmout na počátku – míra zaujetí a ztráta diváků během přehrávání videa je vyhodnotitelná. Takové video by nemělo být delší než 30 vteřin. Zajímavá může být pro reklamu kombinace a nasazení například 30 sekund videa a tzv bumperu. To je krátký, nepřeskočitelný formát. Sdělit v několika vteřinách, co je podstatné, je sice těžké, ale určitě možné. V masivním nasazení s delším videem také hraje „bumper“ funkci připomínání obsahu delšího videa, dodává Věra Kepková. Bumper ads se dají využít také v rámci remarketingové strategie, kdy se člověku video zobrazí jako reklama proto, že předtím navštívil váš web.

Nezapomeňte na příběh

U videí je velmi důležitý příběh. Ten udrží diváka v napětí a rezonuje s jeho vlastními zážitky a problémy. Storytelling dokáže vytvořit mezi značkou a divákem silné emoční pouto. Originální příběh pomůže odlišit vaše video od videa jiných firem s podobným portfoliem, produkty nebo službami. Takové video s příběhem má potom daleko větší úspěch než nějaký generický reklamní spot, který jen opakuje ohrané reklamní sliby. S tím souvisí také vyšší návratnost investic vložených do videa. 

Mějte také na paměti, že každý video projekt je osobitý a neexistuje jedno pravidlo na všechno – každé téma vyžaduje individuální přístup a správný výběr formátu, publika i platformy. Video je pro firmu první kontakt s potenciálním klientem a tady je vaše šance udělat skvělý první dojem, proto šetřit na nesprávných místech může být kontraproduktivní. Druhou šanci získat si pozornost diváka už nemusíte mít, uzavírá Peter Kajan. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).