Hlavní navigace

Víme, kde si otevřít účet, když opravdu potřebujete cizí měnu

26. 8. 2014
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 631791
Česko je otevřená ekonomika, obchodujeme nejen se zeměmi okolo nás. Jsou podnikatelé, co potřebují účet i v cizí měně. Která banka nabízí nejlepší podmínky?

Pojďme si nejdřív otevřeně říct, že pokud čas od času potřebujete zaplatit nějakou fakturu ze zahraničí, účet v eurech, dolarech či jiné měně nepotřebujete. Peníze do ciziny můžete poslat i ze svého korunového účtu, stejně tak platbu v cizí měně vaše banka převede na koruny.

Čtěte také: Jaké základní produkty nabízejí banky podnikatelům? Tady jsou jejich odpovědi


Autor: 631791

Která banka nabízí nejlepší podmínky podnikatelům, kteří si chtějí zavést účet v zahraniční měně?

Ale pokud se zahraničím obchodujete pravidelněji, může pro vás být užitečné mít vedle svého korunového konta také účet v zahraniční měně. Vyhnete se tak převodům plateb z korun na cizí měnu a naopak.

Výpis online už je v ceně

Oslovili jsme většinu českých bank a pokusili se z jejich údajů a ceníků vybrat nejvhodnější řešení pro podnikatele.

Čtěte také: Který podnikatelský účet je pro vás nejvhodnější? Nabízíme srovnání

Brali jsme v úvahu, že výpisy z účtu nás dneska zajímají už jenom v elektronické podobě. Tady není co srovnávat: všechny banky tuto službu nabízejí zadarmo. Stejně tak všechny peněžní domy propojí cizoměnový účet s vašim internetovým bankovnictvím.

Porovnávali jsme tedy cenu za vedení účtu, cenu za příchozí a odchozí platbu a skutečnost, jestli vám k účtu v zahraniční měně také vystaví platební kartu. Některé banky se snažily zdůraznit výhodu své nabídky počtem zdarma poskytovaných tuzemských plateb – na tuhle vějičku jsme ale nenaletěli.

Otevřete-li si účet v cizí měně proto, že obchodujete se zahraničím, pak vás přeci zajímají platby do ciziny a případně od vašich zahraničních partnerů. Protože přeci jen je pro nás nejčastějším obchodním partnerem Evropská unie, v tabulce uvádíme ceny za tzv. Europlatby či SEPA úhrady.

U mBank či Airbank nezaplatíte ani s Yindy

Česká spořitelna v poslední době zdražila svoje služby a tak hodně připomněla výhody nízkonákladových bank, jejichž obliba neustále roste.

Airbank ale cíleně poskytuje služby pouze soukromým osobám, podnikatelský účet si tam neotevřete. Ani mBank s největším počtem klientů mezi nízkonákladovými bankami nemá pro podnikatele devizový účet. Zahraniční platby je ale možné odesílat z korunového podnikatelského účtu.

Fííío… dlouho nic, a pak ty ostatní

Nabídku bank je možné zjednodušeně rozdělit do tří skupin: v té první utratíte opravdu málo. Popravdě, pokud u vás nerozhodují sympatie, blízkost kamenné pobočky nebo jiné méně racionální faktory, jednoznačným vítězem je Fio banka.

Mohlo by vás zaujmout: Profesní pojištění odpovědnosti se vyplatí i živnostníkům

Její účet je zcela zadarmo. To ale nabízí i Equabank či Sberbank. U Fio banky vás ale nebude bolet kapsa ani u zahraničních plateb: od srpna všechny příchozí i odchozí zahraniční europlatby stojí pouhou dvacetikorunu. Tomu žádná jiná banka nedokáže konkurovat.

Ostatní banky se na ceně zahraničních plateb vcelku shodují: za připsání peněz z Evropy zaplatíte kolem stovky až sto padesát korun, odeslání platby do ciziny vyjde na dvě stě až dvě stě padesát korun.

Trojice bank odrazuje svými poplatky. U GE Money Bank je třeba otevřít si účet za 350 korun a k němu ještě připlácet čtyři eura za vedení konta v cizí měně. Stejně drahá je i LBBW Bank, která má navíc nejdražší poplatek za odchozí platbu – vyjde na 0,9 procenta, ale minimálně zaplatíte 350 korun. UniCredit Bank sice nabízí konto „jen“ za 119 korun, ale chcete-li přijímat platby v cizí měně, musíte si za dvě stovky otevřít druhý cizoměnový účet. Jiří Daneš, manažer segmentu Small Business UniCredit Bank, sice doporučuje možnost zřídit si Business Konto: „Vyšší varianty zahrnují také vedení druhého účtu v korunách či cizí měně.“ Při pohledu do bankovního sazebníku ale takové konto stojí 1199 korun měsíčně.

Srovnání nabídky (pro zvětšení klikněte)


Autor: Podnikatel.cz, podle licence: Rights Managed

Propojte cizí účet s běžným

Rozumné banky dneska vlastně samostatně účet v cizí měně příliš nenabízejí. Nedává to smysl. Častější je nabízení služeb v balíčku, liší se jenom filozofie stanovení jeho ceny.

Fio banka vám prostě otevře účet, lhostejno v jaké měně. „Všechny účty vedeme v korunách i cizích měnách,“ uvádí mluvčí banky Jan Kostrhoun. Je vlastně docela jedno, v jaké měně si účet zřídíte: můžete mít konto v dolarech, eurech nebo třeba exotických japonských jenech – všechna konta jsou zadarmo.

Čtěte také: Udržet si stávajícího zákazníka je desetkrát levnější než získat nového

Oproti tomu Raiffeisenbank sice za svoje eKonto měsíčně účtuje 199 korun, ale pokud si zde otevřete účet v korunách, pak ostatní měny máte fakticky také zadarmo. „Jedná se o multiměnový účet, klient má pod jedním číslem účtu devět ‚podúčtů‘ v různých měnách. Nemusí tak zakládat různé účty a může v rámci účtu peníze jednoduše převádět,“ vysvětluje mluvčí banky Tomáš Kofroň.

Rozhodně, když už uvažujete o kontu v jiné měně, přemýšlejte nad tím, zda ho chcete otevírat v jiné bance, než kde máte svůj korunový účet. „V kombinaci s Era účtem pro právnické osoby má klient vedení Era Eurokonta zdarma. Zdarma je i vydání mezinárodní embosované platební karty,“ zdůrazňuje Martina Slavíková, mluvčí Ery a Poštovní spořitelny, která je součástí Československé obchodní banky.

Karta je většinou v ceně

Zvažte, jestli platební kartu opravdu potřebujete i k cizoměnovému účtu. Ale pokud ji chcete, většina bank ji vydává v rámci konta zdarma.

Což by se hodilo dát do uvozovek, protože fakticky za kartu platíte v měsíčním poplatku za vedení účtu. Porovnejte si to v tabulce s přístupem ČSOB a Ery: konto stojí jenom osmdesát či šedesát korun, za kartu si připlatíte měsíčně pětačtyřicet nebo dvaačtyřicet korun. Pokud druhou kartu nechcete, protože pro platby v cizině můžete použít kartu z korunového účtu, fakticky za druhý účet zaplatíte méně než ve většině jiných bank.

Chytré řešení nabízí spořitelna. „K cizoměnovému účtu kartu nevydáváme, ale pokud u nás má klient běžný účet v českých korunách a k němu platební kartu, může si k ní sjednat multiměnovou funkci, která mu umožní čerpat jejím prostřednictvím finance i z cizoměnového účtu,“ vysvětluje Klára Pačesová z tiskového centra České spořitelny.

Z konta na konto nepřevádějte

Myslete ještě na jednu věc: pokud si otevřete účet v eurech nebo jiné měně, většinou vás bude bolet, když budete potřebovat převést cizí měnu na svůj korunový účet. „Jedná se o stejné platby, jako v případě příchozích zahraničních plateb,“ uvádí výslovně Martin Koska z LBBW Bank.

Podobně je tomu i u ostatních bank. Existují ale výjimky. „Převod na běžný účet podnikatele je zdarma,“ potvrzuje například šéfka komunikace Equabank Markéta Dvořáčková.

BRAND 200

Buďte věrní – nebo změňte banku

Máte-li opravdu důvod otevřít si k běžnému korunovému účtu i konto v jiné měně, doporučení je jednoduché – zajímejte se o nabídku své stávající banky. Zpravidla pro vás budou podmínky výhodnější, než kdybyste si u jiného peněžního ústavu otevřeli nové konto.

A pokud se vám zdají služby stávající banky příliš drahé, pak možná nastal správný čas zamyslet se nad její změnou.

Autor článku

Většinu profesního života je rozkročený mezi obchodem a marketingem či jako psavec, ať už jako novinář, jako bloger nebo jako copywriter.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).