Hlavní navigace

Čtěte, kdo podává přiznání k dani z nemovitostí, i když nic nekoupil či neprodal

10. 1. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.sxc.hu
Legislativní změny se dotkly i daně z nemovitostí. Letos tak musí podat přiznání i někteří poplatníci, kteří žádnou nemovitost nenabyli či nepozbyli.

Zatímco v předchozích letech nemuseli ti, kdo nekoupili či neprodali nemovitost, daňové přiznání k dani z nemovitosti řešit, letos se má situace jinak. Daňové přiznání totiž musí odevzdat i někteří poplatníci, kteří žádnou nemovitost nenabyli či nepozbyli. „Na vině“ je skutečnost, že u nich dojde, díky novelizace zákona o dani z nemovitých věcí, ke změně okolností rozhodných pro vyměření daně.

Čtěte více, co se změnilo u daně z nemovitostí v roce 2014

Kdo všechno musí nově podat přiznání

Ilustrační obrázek.
Autor: www.sxc.hu

Přiznání musí podat i ti, kteří žádnou nemovitost nekoupili.

Přiznání musí letos podat majitelé vleček a majitelé staveb, které nejsou zdanitelnou stavbou podle zákona o dani z nemovitých věcí, tj. budovou nebo inženýrskou stavbou uvedenou v příloze zákona o dani z nemovitých věcí. Jedná se například o tzv. plošné stavby, které se nacházejí na jiných druzích pozemků, než je zastavěná plocha a nádvoří nebo ostatní plocha.

Přiznání letos musí řešit i majitelé staveb pro podnikání. Důvodem je do, že nadzemní podlaží pro výpočet sazby daně se již nepovažuje takové nadzemní podlaží, jehož zastavěná plocha je menší než 1/3 zastavěné plochy stavby. Za třetí se povinnost podat daňové přiznání vztahuje na majitele pozemků, určených k zastavění zdanitelnými stavbami osvobozenými od daně ze staveb a jednotek podle § 9 odst. 1 písm. i) a j) zákona. Jedná se o pozemky určené k zastavění například stavbami vodáren, úpraven vody, kanalizačních zařízení, rozvodných zařízení nebo staveb pro veřejnou dopravu, dodala Petra Petlachová, mluvčí Generálního finančního ředitelství.

Přiznání se nevyhnou ani vlastníci pozemků pod bytovými domy rozdělenými na jednotky, kteří nejsou vlastníky žádné z jednotek v domě. Výjimku tvoří případ, kdy je takový pozemek ve vlastnictví státu nebo ve vlastnictví té obce, na jejímž území se nachází, protože poté je od daně osvobozen a není povinnost daňové přiznání podat. A za páté jsou nově povinny podat daňové přiznání podílové fondy a fondy obhospodařované penzijními společnostmi, a to za nemovité věci, tvořící jmění těchto fondů, komentovala Petlachová.

Koho se naopak přiznání netýká

Naopak platí, že přiznání nemusí podávat poplatníci, kteří kromě bytu/nebytového prostoru a podílu na společných částech domu vlastní i podíl na společném pozemku přesahujícím zastavěnou plochu domu nebo na pozemku, který je užíván spolu s jednotkou a je ve spoluvlastnictví všech vlastníků jednotek v domě. V některých případech se jim daň sice zvýší, přiznání ale podávat nemusí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).