Hlavní navigace

Virtuální mobilní služby slaví první narozeniny. A stále jich přibývá

6. 11. 2013
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Už rok mohou Češi využívat služeb virtuálních mobilních operátorů. Nástup byl opatrný, ale dnes jich přibývá několik měsíčně. Přicházejí ještě s něčím novým?

V posledních dnech a hodinách obohatila nabídku virtuálních telefonních služeb další skupina jmen. Služby mobilního operátora nově nabízí WIA mobil, COOP Mobil, EURO OPERATOR a Mobil od ČEZu. Na trh vstupují přesně rok poté, co se Češi s fenoménem virtuálních operátorů začali seznamovat. Do tehdy v České republice zcela neznámé oblasti se 7. listopadu 2012 vrhla jako první vydavatelská společnost Ringier Axel Springer CZ se svou službou BLESKMobil. Kam se nabídka virtuálních operátorů za rok posunula, to naznačí srovnání první nabídky BLESKMobilu a jeho nejnovějších konkurentů.

BLESKMobil těží z výhody prvního hráče

Jako první virtuální operátor měl BLESKMobil velmi výhodnou výchozí pozici. Stal se jedinou alternativou ke trojici zavedených mobilních operátorů a ukázal, že lze zákazníkům nabídnout ještě nižší ceny volání, SMS a internetu. Jeho nevýhodou ale bylo a dodnes je, že nabízí pouze předplacené telefonní služby. Z toho důvodu se firmy, které na trh přišly později a nabídly tarify a celkové vlastní zázemí, začaly honosit titulem „první skutečný virtuální operátor“ a podobně. Jedno se ale BLESKMobilu upřít nedá. Zacílil na méně náročnou a velice širokou skupinu potencionálních zákazníků, kterým předplacené služby nevadí.

Ceník BLESKMobilu se během prvního roku fungování vůbec nezměnil. Základ tvoří 2,50 Kč za minutu volání do jakékoli domácí sítě. Účtování probíhá klasicky, první minutu platí volající celou, od započetí druhé je mu hovor účtován po vteřinách. SMS zprávy do všech sítí vychází na 1,50 Kč. V nabídce jsou i služby volání do zahraničí, které ale nejsou pro zákazníky předplacených služeb prioritou. Přesto je BLESKMobil nabízí. Do většiny evropských zemí je možné dovolat se za 7,45 Kč za minutu. Příchozí hovor je zpoplatněn 2,15 Kč. SMS zpráva vychází na 2,45 Kč. Tyto ceny jsou zcela srovnatelné s nabídkou nejnovějších virtuálních operátorů. Poskytovatelé těchto služeb pochopitelně musí vydělat, ale zároveň se často shodují, že nižší ceny už by se projevily na kvalitě služeb.

Co se týká nabídky internetu v mobilu, tak jsou dvě možnosti. Internet na den nebo na měsíc. V prvním případě jde o limit 50 MB za 20 Kč a v druhém o 100 MB za 100 Kč. Protože je majitelem služby největší vydavatelství s nejvyšším počtem čtenářů na českém trhu, nabízí tento mediální dům jako bonus přístup na některé své portály zdarma. Jde například o Blesk.cz nebo Isport.cz. Dobíjení kreditu je možné provést na pobočkách České pošty, v trafikách, na čerpacích stanicích nebo v drogeriích. Dobíjecí kupon stojí 250 Kč. BLESKMobil funguje v síti O2.

Rok poté je situace stejná. Konkurence příliš nezazářila

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Virtuální mobilní operátory už využívá 600 000 Čechů. Na nové zákazníky si brousí zuby další a další poskytovatelé telefonních služeb.

O zákazníky zavedené trojice mobilních operátorů se v tuto chvíli nejen s nimi, ale i sami mezi sebou přetahují až tři desítky virtuálních mobilních operátorů. A nutno dodat, že se jim vcelku daří. Jejich služby využívá zhruba 600 000 klientů. Silnější jsou pochopitelně ti virtuálové, kteří fungují jako sesterské společnosti obchodních řetězců, dodavatelů energií nebo mediálních domů. To potvrzují třeba výsledky Mobilu od ČEZu, který během prvního týdne fungování přilákal 3000 zákazníků a překonal tak malé poskytovatele, jež mají třeba jen desítky nebo stovky klientů. Své mobilní služby totiž ČEZ nabízí celému portfoliu svých stávajících zákazníků a to je velmi bohaté.

Na současné klienty má políčeno také COOP Mobil, který vznikl na základě strategie sdružení družstevních prodejen COOP. Stejně jako ony má v plánu zaujmout hlavně zákazníky z menších obcí, kteří nemohou nebo nechtějí za nákupy a službami dojíždět do větších měst. V budoucnu by proto mělo služby COOP Mobil nabídnout všech 2800 prodejen sítě. Zajímavé je zmínit, že COOP Mobil je prvním virtuálním operátorem využívající síť Vodafone. Všichni předchozí až dosud spolupracují s T-Mobile nebo O2.

Virtuální mobilní služby v předchozích dnech spustily také společnosti, které se profilují na poli IP telefonie a teď rozšiřují nabídku. Příkladem je společnost WIA, poskytovatel telekomunikačních služeb a nejnověji služby WIA mobil. Své letité zkušenosti s fixními telekomunikačními službami nedávno přetavila do podoby virtuálního operátora také firma Euronics a nabízí virtuála EURO OPERATOR.

Na srovnání cen a služeb si vezměte dovolenou

Porovnat cenovou nabídku jednotlivých virtuálních operátorů už není tak jednoduché jako v dobách, kdy stačilo oběhnout tři mobilní operátory, nebo se podívat na jejich webové stránky. Ceníky totiž mohou být sestaveny na nejrůznějších základech a bonusech. Člověk, který hledá alternativu ke svému stávajícímu operátorovi, proto musí mít mnohem jasnější představu o tom, jaké služby využívá, kolik minut měsíčně provolá a zda využívá i mobilní data. Příkladem nelehkého srovnání jsou i nejnovější virtuální operátoři. 

EURO OPERATOR přichází jako vůbec první se zcela novým pojetím paušálního tarifu s klesající sazbou. Ceny za volání u něj klesají s počtem provolaných minut. Během prvních 50 minut platí zákazník 1,90 Kč za minutu. V druhé padesátce už ale cena klesá o 20 haléřů za minutu a tak postupně až na hranici 500 provolaných minut za měsíc. Za ty zákazník zaplatí 599 Kč, a to je vše. Další volání už má zdarma a tarif se začíná chovat jako neomezený. Stejný systém platí i pro odesílání SMS zpráv. Balíček prvních 50 textovek vychází na 60 Kč, v přepočtu tedy jedna odeslaná zpráva vychází na 1,20 Kč. Při objemu větším než 500 SMS zpráv za měsíc opět dochází k prolomení tarifu a textovat lze bez omezení a bez dalšího nárůstu účtu. 500 SMS zpráv vychází na 399 Kč. 

Jsme na půli cesty mezi klasickým a virtuálním operátorem. Z obou si bereme to lepší, což ocení hlavně zákazník. I to zaznělo při uvedení do provozu Mobilu od ČEZu. Operátor přišel se dvěma balíčky služeb. Hlasový balíček obsahuje buď 100 volných minut za 200 Kč nebo dvojnásobek minut za 340 Kč. Po vyčerpání limitu je zákazníkům účtováno 2,20 Kč za minutu. Hlavním koněm Mobilu od ČEZu je ale služba Platím, jak volám slibující minimální útratu a hlavně žádné měsíční poplatky ani závazky. Volání do všech sítí i v tomto případě vychází na 2,20 Kč za minutu a textovou zprávu uživatelé odesílají za 1,20 Kč. Odběratelé energií si pak v síti ČEZ posílají zprávy zadarmo. 

WIA mobil přišel s velmi podobnou cenovou nabídkou. V síti si jeho klienti volají za 1 Kč, na ostatní linky, včetně pevných, pak platí 1,80 Kč. Dražší už je ale odeslání SMS zprávy, které vychází na 1,50 Kč. Zákazník WIA mobilu si musí pořídit přednabitou SIM kartu v hodnotě 200 Kč. Operátor slibuje nulový měsíční paušál, ale hned pod ceníkem je dodatek, že ten je zdarma jen pro uživatele internetového připojení od WIA. Ostatní musí zaplatit 39 Kč měsíčně plus DPH.

COOP Mobil nabízí svým klientům možnost výběru mezi předplacenými a tarifními službami. Stejně jako u WIA mobilu stojí základní předplacená karta 200 Kč a je připravena pro zákazníky, kteří si své výdaje musí držet na uzdě a pokud se jim to nedaří, tak jednoduše po vyčerpání limitu nemohou službu využívat. Minuta volání nejen ve vlastní síti, ale i do ostatních vychází na bezkonkurenčně nejvíc. COOP mobil si účtuje 2,50 Kč. Hovory jsou od počátku účtovány po sekundách. SMS zprávu odesílá uživatel předplacené služby za 1,50 Kč. 2,50 Kč za minutu, tedy poměrně vysokou cenu volání do ostatních sítí, si COOP Mobil drží i ve svých dvou tarifech. V síti pak cena klesá na 1,20 Kč za minutu. Rozdílné jsou i ceny za odeslanou textovou zprávu. V síti COOP Mobil je to 1 Kč, do ostatních 1,50 Kč. Tarify COOP Mobil nabízí dva. Ve Standardu klient za 60 volných SMS a hodinu volání platí 199 Kč a v tarifu Rodina dostane za 659 Kč měsíčně 200 volných minut a stejný počet krátkých textových zpráv.

Co nemáme v cenách, nabídneme v akcích

Z bohaté nabídky virtuálních operátorů by si dnes měl vybrat i nejnáročnější zákazník. Záleží jen na jeho potřebách. Není možné hodnotit, který z virtuálních mobilních operátorů nabízí lepší služby. Alespoň tedy z hlediska ceny. Jisté je ale jedno. Ani jeden z poskytovatelů těchto služeb se ničím výrazně neodlišuje od konkurence. Virtuálové spjatí s velkými společnostmi se proto snaží zaujmout řadou speciálních nabídek, kterých bude v předvánočním období zcela jistě přibývat.

COOP Mobil tak například zákazníky ve svých družstevních prodejnách láká na 20% slevu na mobilní služby. Podmínkou je utratit v obchodech sítě COOP nejméně stokorunu týdně a zaregistrovat účtenku. EURO OPERATOR si chce ze stávajících zákazníků vytvořit rádoby dealery své služby a odměňovat je za přivedení dalších klientů. Takzvaný Tipař je pak odměněn 50 SMS zprávami nebo 50 volnými minutami ve vlastní síti. WIA mobil sází především na výhodné kombinace s internetovým připojením a Mobil od ČEZu láká na volné esemeskování mezi odběrateli energií.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).