Hlavní navigace

Vláda chaosu, neřídí se vlastním jízdním řádem, tvrdí podnikatelé

28. 5. 2021
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Chaos v systému uvolňování opatření i nejasnosti kolem vymáhání bezinfekčnosti. Podnikatelé opět kritizují vládu.

V pondělí dochází k výraznějšímu uvolnění, než vláda původně předpokládala. To ale vnáší do byznysu podnikatelů chaos.

Vláda se totiž neřídí svým vlastním jízdním řádem, který po semaforu a systému PES nahradily balíčky pro návrat zpět do normálního života.

Vláda rozhoduje podle pocitu, ignoruje svůj vlastní jízdní řád

Ani jedním systémem se však vláda striktně neřídí a rozhoduje spíše podle pocitu. Nejnověji se od pondělí 31. května otevírají vnitřní prostory restaurací, sauny, bazény či wellness. Zákazníci i nadále budou muset splňovat podmínku bezinfekčnosti. Na sportovištích, v bazénech či wellness bude omezení 1 člověk na 15 metrů čtverečních. V restauracích se bude moct sedět pouze po 4 lidech a musí zavřít ve 22 hodin.

Otevírají se rovněž casina, diskotéky či kluby. Bude v nich nicméně zakázáno tancovat. Velký přehled vše otevíraných provozů jsme na Podnikateli.cz již sepsali. 

Jak navíc upozorňuje Hospodářská komora ČR, je zde stále přetrvávající právní rozpor v otázce kontrol potvrzení covidové bezinfekčnosti na zahrádkách restaurací, v hotelech nebo dalších službách. Není možné, aby vláda ignorovala rozsudky soudů a vědomě vydávala nezákonné zákazy, jež způsobují podnikatelům škody a újmu na jejich základních právech. Vláda tady, bohužel, vytvořila systém, který podkopává důvěru podnikatelů v právní stát a v jejich schopnost domoci se svých práv, říká prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

Kompenzační bonusy musejí běžet dál, upozorňuje komora

Podle komory je navíc důležité, aby stále běžely kompenzační programy pro obory, které jsou stále zavřené nebo byly jakkoli omezeny. 

WT100 temata2

Nezapomeňme, že většina obchodu a služeb je nadále nějakým způsobem omezena. Podnikatelé mohou naplnit prostory třeba jen z poloviny, omezen je počet lidí na metry čtvereční a podobně. Je proto nutné, aby ty obory, které jsou vládními zákazy nadále významně omezeny, měly nárok na částečnou kompenzaci v programech Covid 2021 a Covid – Nepokryté náklady, stejně jako by měl fungovat kompenzační bonus pro živnostníky, vysvětluje viceprezident Hospodářské komory ČR Tomáš Prouza.

Dostatečně efektivní kompenzační programy jsou přitom podle komory investicí, která umožní rychlý restart ekonomiky. Jak připomíná Prouza, pokud vláda bude opět opakovat chyby s tím, že příliš rychle zaškrtí podporu pro českou ekonomiku, bude trvat v postižených sektorech návrat do normálu mnohem déle.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).