Hlavní navigace

Vláda chce odpustit části firem platby za sociální pojištění

21. 5. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Platby za sociální pojištění by byly odpuštěny menším firmám, které byly postiženy pandemií koronaviru. O návrhu chce vláda jednat příští týden.

Senát včera schválil odklad sociálního pojištění firem. Ty si tak mohou do 20. října odložit sociální pojištění za 3 měsíce. Odklad se týká jen platby zaměstnavatele (24,8 % mzdy), sociální pojištění placené za zaměstnance (6,5 %) budou muset firmy odvádět i nadále. 

Informovali jsme v článku Firmy si budou moct odložit sociální pojištění, zaplatí za to ale 4% úrok

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová se však chystá předložit návrh, podle kterého by byly odpuštěny odvody na sociální pojištění menším firmám, na které zásadně dopadla opatření spojená s koronavirem. 

Babiš s návrhem souhlasí

Premiér Andrej Babiš pro server iDnes.cz potvrdil, že chystané odpuštění odvodů menším firmám vítá. Shodu máme u Antiviru C, kde bychom měli odpouštět platby za sociální pojištění za zaměstnavatele ve výši 24,8 procenta, uvedl.

Podle jeho slov bude nutné dodržet podmínku, že zaměstnavatel zachová více než 90 procent úvazků mezi únorem 2020 a měsícem, kde bude uplatňovat to snížení vyměřovacího základu, bude dodržovat zákoník práce, zaměstnanec nesmí být ve výpovědní lhůtě atd. Jednalo by se o firmy do 25 zaměstnanců nebo do 50. To je ještě otevřené, uvedl Babiš. 

Návrhem by se měla vláda zabývat příští týden. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).