Hlavní navigace

Vláda dle Středuly nadržuje OSVČ, na ně přitom dopadá jedno opatření za druhým

4. 8. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: isifa/Lidové noviny/JINDRICH MYNARIK, podle licence: Rights Managed
Podle odboráře Josefa Středuly upřednostňuje vláda OSVČ. Od roku 2010 přitom dopadá na OSVČ jedno opatření za druhým, což se projevuje na úbytku OSVČ hlavních.

Jen krátce po tom, co se do OSVČ a jejich odvodů na zdravotní pojištění obul Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů (LOK-SČL), přispěchal se svoji kritikou také odborový předák Josef Středula. Jak uvedl v rozhovoru pro Deník Referendum, vláda podle něj živnostníky upřednostňuje. Realitou však je, že za posledních 5 let dopadá negativně na OSVČ jedno opatření za druhým a také nově plánované kroky vlády míří proti velké části drobných podnikatelů. Toto „upřednostňování“ se tak projevuje v tom, že počet OSVČ hlavních klesl za posledních 5 let o více než 70 tisíc.

Čtěte také: OSVČ přispívají do zdravotního systému jen velmi málo, tvrdí lékařské odbory

Vláda prý OSVČ upřednostňuje

Ilustrační obrázek
Autor: isifa/Lidové noviny/JINDRICH MYNARIK, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

Před několika dny zveřejnil Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů (LOK-SČL) kritiku, že OSVČ odvádí velmi málo do systému zdravotního pojištění. Podle LOK-SČL je to nespravedlivé a vláda s tím údajně nic nedělá. Neuplynul ani týden a se svou troškou do mlýna přispěl i Josef Středula, šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Ten v rozhovoru pro Deník Referendum uvedl, že politické strany necílí verbálně na běžného občana, nýbrž třeba na podnikatele. Tyto zájmové skupiny na politiky soustavně tlačí, což se projevuje i v rozhodovacích procesech. Vláda raději upřednostní živnostníky, kterých tady máme necelý milion. Proto jsme to dopracovali až na osmdesátiprocentní paušál u OSVČ, nebo pokud jde o daně z příjmu právnických osob, tak z devatenácti procent máme ve finále dvanáct. A tak bych mohl pokračovat. Místo abychom si vážili běžných lidí, kteří tady žijí, jsme schopni na ně zapomenout, uvedl Středula.

Za posledních 5 let dopadá na OSVČ jedno opatření za druhým

Středulou zmiňovaný 80% paušál byl zaveden již skoro před 10 lety a k poslednímu zvyšování paušálů došlo v roce 2009. Šlo o jednu z posledních daňových úlev, které se týkaly OSVČ. Od té doby dochází prakticky k omezování OSVČ a k osekávání jejich daňových výhod. Hned v roce 2010 se některé paušály snížily a od roku 2011 se zavedla minimální výše pokuty v případě pozdě podaného daňového přiznání. V roce 2013 došlo u 30% a 40% paušálu k jejich zastropení. U činností spadajících do paušálů ve výši 40 % se výše odpočtu omezila na 800 tisíc korun a u činnosti spadajících do 30% paušály na 600 tisíc korun. Vláda Petra Nečase tehdy též odebrala pracujícím a podnikajícím důchodcům základní slevu na dani. Tuto změnu však nakonec vloni zrušil Ústavní soud ČR a důchodcům se sleva vrátila i zpětně.

Od roku 2013 navíc platí pro OSVČ ještě jedno omezení. OSVČ, které využívají výdajový paušál, nemohou uplatňovat daňové zvýhodnění na vyživované dítě a slevu na manžela či manželku bez vlastních příjmů. V případě souběhu příjmů z více druhů činností pak nárok na daňové úlevy zůstává jen za podmínky, že součet základů daně s využitím paušálu je nižší než 50 % celkového základu daně.

Ani letošní rok nebyl, co se týče změn, pro OSVČ zrovna růžový. Od ledna se totiž zastropily i zbylé výdajové paušály. Navíc podnikatelé, kteří mají zpřístupněnou datovou schránku podnikajících fyzických osob, musí podání přihlášky k registraci, oznámení o změně registračních údajů, řádného daňového přiznání a dodatečného daňového přiznání, hlášení a vyúčtování činit pouze elektronicky, tedy datovou zprávou. Pokud tuto povinnost tyto OSVČ nesplní, dostanou automaticky pokutu ve výši 2000 korun. 

Čtěte více: Stane se z OSVČ ohrožený druh? Připomeňte si, co je v posledních letech postihlo

Na řadu OSVČ navíc míří i další plánovaná opatření, ať už jde o elektronickou evidenci tržeb, zákaz kouření ve všech provozovnách stravovacích zařízení, zavedení kontrolního hlášení k DPH nebo povinné elektronické podání pro všechny plátce DPH.

Počet OSVČ hlavních klesá po desetitisících

Jak navíc ukazují statistiky, i kvůli těmto opatřením už řadu let klesá počet OSVČ hlavních a narůstá množství OSVČ vedlejších. Za posledních pět ubylo ubylo přes 70 tisíc OSVČ hlavních. Svědčí to o tom, že mikropodnikatelé závislí pouze na své živnosti mají problém s přežitím, a naopak zaměstnanci začínají v rámci své další činnosti podnikat, neboť jim nestačí hlavní příjem z činnosti závislé. Pokud by tento trend pokračoval ještě několik dalších let, dostaneme se do kritické situace, kdy mikropodnikání bude již jen druhou profesí zaměstnanců, komentoval vývoj počtu OSVČ Karel Havlíček, šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

Čtěte více: Alarmující trend pokračuje, počet OSVČ hlavních letos klesl skoro o 10 tisíc

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).