Hlavní navigace

Vláda dnes podpořila větší využívání biomasy pro výrobu energie

13. 1. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Vláda dnes na svém zasedání schválila plán pro biomasu v Česku na období 2009 – 2011. Dokument by měl odstranit překážky v podnikání na trhu s biomasou a podpořit její další využívání. Plán si též klade za cíl dosáhnout osmiprocentního podílu elektřiny z obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě v Česku do roku 2010. Současně dokument také počítá s daňovými úlevami pro ty suroviny šetrné k životnímu prostředí. Čtěte více: Bioplynové stanice – nová příležitost k podnikání .

V předminulém roce se obnovitelné zdroje podílely na výrobě elektřiny v České republice necelými 5 %, přičemž výroba elektřiny pomocí biomasy představovala druhý největší podíl. V roce 2010 by měl podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů na hrubé domácí spotřebě elektřiny dosáhnout osmi procent. Akční plán má být jedním z nástrojů, jak splnit povinnosti, ke kterým jsme se zavázali vstupem do Evropské unie, uvedl ministr Petr Gandalovič.

Schválený dokument má také iniciovat další investice do ekologicky šetrného způsobu výroby energie a umožnit využívání biomasy co největšímu spektru cílových skupin. Akční plán má také pomoci k lepší ochraně orné půdy, informovanosti, vzdělávání a statistického zjišťování v oblasti výroby a využití biopaliv. Nástroji k dosažení vytyčených cílů se mají stát různé daňové úlevy.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).