Hlavní navigace

Vláda dnes zřejmě schválí novelu zákona o silniční dani

9. 1. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Vláda dnes zřejmě schválí na třetí pokus novelu zákona o silniční dani. Před Vánoci to předpovídal ministr financí Miroslav Kalousek, který novelu předkládá. Nově by se měla základní sazba daně odvíjet od stáří vozu a ne od emisní třídy, jak je tomu dosud.

Schválení novely bylo dvakrát odsunuto kvůli žádosti Strany zelených, jejíchž zástupci chtěli rozšířit seznam vozidel o ta s ryze ekologickým palivem. Podle Kalouska šlo pouze o formální změnu, takže novela bude schválena 9. ledna.

Základní myšlenkou novely zákona o silniční dani je zvýhodnit nová vozidla a znevýhodnit podnikatele s vozy starými. Ministerstvo financí chce motivovat dopravce k nákupu nových a ekologicky šetrnějších vozidel slevou, která bude nejvyšší pro vozidla mladší tří let. O 40 procent méně oproti základní sazbě zaplatí majitelé aut od tří do šesti let stáří. Naopak vlastníci starších aut si mají připlatit. Nejvíce budou podnikatelé platit za auta vyrobená před rokem 1989, a to o 25 procent více nad základní sazbu.

Silniční daň se odvádí s určitými výjimkami za všechna vozidla, která jsou určena k podnikání. Například základní sazba za kamionovou soupravu je 51 tisíc Kč za rok. Průměrné stáří nákladních aut jezdících na českých silnicích je 16 let.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).