Hlavní navigace

Vláda má v pondělí projednat druhý pilíř důchodového pojištění, tzv. "opt out"

23. 1. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Vláda na svém pondělním zasedání projedná návrh ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), který se týká zavedení druhého pilíře důchodové reformy, tzv. systému „opt out“. „Vzhledem k tomu, že rozhodující část příjmu důchodců dosud plyne ze základního důchodového pojištění, které je založeno na průběžném financování, je pro posílení finančně stabilního vývoje žádoucí větší diversifikace zdrojů příjmů ve stáří,“ uvedl Jiří Sezemský, vedoucí oddělení styků s veřejností MPSV.

Druhý pilíř důchodového pojištění má být založen na kapitálovém financování, do kterého se bude vstupovat na základě dobrovolného rozhodnutí. Pro ty, kteří tento způsob zvolí, by se část placeného pojistného přesunula na individuální účet, kde by se investovala. Čtěte více: Do důchodu nejdříve až po 35 letech práce.

Občané by i dále museli platit pojistné, ale mohli by vybrat zdroje financování jejich budoucích důchodů. Pro mladou generaci by to byla dobrá alternativa. Zmírnilo by se tím navíc mezigenerační napětí, komentoval již dříve v rozhovoru pro server Podnikatel.cz Jiří Rusnok, prezident Asociace penzijních fondů ČR.

„Pokud jde ale o návrh usnesení vlády, je třeba zohlednit skutečnost, že řešení řady otázek souvisejících se zavedením možnosti opt out a příslušná zákonná úprava jde zcela mimo kompetenci ministerstva práce a sociálních věcí,“ připomíná závěrem Jiří Sezemský z MPSV.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).