Hlavní navigace

Názor k článku Vláda nevyslyšela podnikatele, limit pro paušály nechce vrátit od ViR - Ano, samozřejmě. Jednatel ručí také celým svým majetkem....

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 28. 2. 2018 12:57

  ViR

  Ano, samozřejmě. Jednatel ručí také celým svým majetkem. O tom žádná. Jenže za ZAVINĚNÉ ŠKODY, ať už úmyslné, nebo nedbalostní.

  Nezodpovídá tedy (na rozdíl od OSVČ) za škody způsobené vyšší mocí, či například vzniklé souhrou okolností v rámci podnikatelského rizika či zaviněním řádně poučeného zaměstnance. Důkazní břemeno nese přitom ten, kdo tvrdí, že jednatel škodu zavinil, zatímco jde-li o OSVČ, leží důkazní břemeno že odpovědnost nenese na OSVČ. Vyvinit se OSVČ může přitom málokdy, např. jde-li o nějakou škodu způsobenou vyšší mocí a pokud nemá tzv. objektivní odpovědnost.

  Příklad - PODNIK poruší cizí práva k ochranné známce. Zde existuje objektivní odpovědnost, tj. nezáleží na tom, zda podnik o těch právech veděl či nikoli a zda je chtěl či nechtěl porušit. PODNIK odpovídá vždy.

  A v takovém případě OSVČ = PODNIK a s.r.o. = PODNIK. Jednatel se však ze zodpovědnosti vyviní poměrně snadno, prokáže-li, že "udělal vše co je v podnikání obvyklé a co lze po něm spravedlivě požadovat", aby možné škodě zabránil. V tomto případě například to, že před uvedením kolizně označeného zboží na trh si nechal zpracovat odborníkem (patentovým zástupcem, znalcem a pod.) nebo Úřadem průmyslového vlastnictví ČR rešerši na existenci cizích práv, která vyzněla negativně. (Což se může stát i v případě rešerše, provedené s veškerou péčí, byť ojediněle.)

  V takovém případě hradí vzniklou škodu PODNIK, tedy s.r.o., ale nikoli jednatel. A pokud je PODNIK OSVČ, tak ta. Nemá-li na to dostatečný podnikatelský majetek (případně dobrou pojistku), musí škodu uhradit z majetku osobního.

  Analogicky je možné, aby se jednatel vyvinil např. při škodě, která vznikne z titulu vlastnictví nemovitosti, pokud podle charakteru škody prokáže, že nemovitost byla řádně udržována a její stav kontrolován.

  Stejně tak jednatel např. nezodpovídá za to, že zaměstnanec, ač řádně proškolený a poučený, nevydal zákazníkovi proti hotovostní platbě účtenku EET, ač tak učinit měl a mohl. Pokutu zaplatí PODNIK, tedy s.r.o., přičemž podnik může zaměstnance postihnout v rámci zák. práce, ale nemůže již požadovat náhradu od jednatele.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).