Hlavní navigace

Vláda odmítla návrh o regulaci řetězců, sněmovna ho i přesto projedná

17. 3. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Regulaci tržní síly obchodních řetězců vláda nakloněna není. Odmítla dnes poslanecký návrh zákona, který počítá s tím, že pokud obchodní řetězce při jednání s dodavateli zneužijí svého postavení na trhu, tak by mohly dostat pokutu až do výše deseti milionů korun či deseti procent ročního obratu. Návrh i přes nesouhlas vlády projedná Poslanecká sněmovna.

Obchodníkům se nový zákon nelíbí a odkazují se přitom na současnou, již platnou legislativu. Jejich názor potvrdil i šéf resortu zemědělství Petr Gandalovič. Také koaliční poslanci nejsou návrhu nakloněni.

Jak píše ČTK, podle návrhu by obchodníci s ročním obratem vyšším než pět miliard korun měli vypracovat etický kodex vůči svým dodavatelům, který budou muset dodržovat. Pokud obchodní řetězce tato etická pravidla poruší a zneužijí své výsadní postavení na trhu, tak by jim podle poslance Michala Haška (ČSSD) hrozila pokuta v rozmezí od 100.000 korun až po deset milionů korun, případně sankce do deseti procent z čistého obratu. Dodržování zákona má kontrolovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).