Hlavní navigace

Vláda omezila volný pohyb osob. Zaměstnanci a podnikatelé bydliště opustit mohou

16. 3. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Z důvodu šíření koronavirové infekce je od 16. března 2020 omezen pohyb osob v České republice. Výjimku mají mimo jiné lidé, kteří cestují za prací.

Opatření, která souvisejí s šířením koronaviru, se začínají stupňovat. Po víkendovém uzavření hospod, restaurací a barů omezila Vláda ČR pohyb osob v České republice. 

Opustit bydliště je možné jen v přesně specifikovaných případech, například z důvodu cesty do zaměstnání či podnikání, nezbytných cest za rodinou a blízkými či cest na nákupy potravin a základních potřeb, léčiv či potřeb pro zvířata, cest k lékaři nebo za účelem vyřízení neodkladných úředních záležitostí nebo na poštu. Povoleny jsou samozřejmě i služební pochůzky policistů či strážníků, lékařů či sociálních pracovníků, ale také třeba individuální vycházky do parků či do přírody, upřesňuje Vláda ČR ve svém tiskovém prohlášení. 

Zaměstnavatelé by měli v maximální možné míře u svých zaměstnanců využít práci z domova, aby maximálně vyhověli případným žádostem o dovolenou či placené volno a aby omezili výkon prací, které nejsou významné pro zachování činnosti zaměstnavatele.

Nárok na práci z domova není automatický. Jsou však případy, kdy o ni lze zaměstnavatele požádat? Kdy máte nárok na home office – práci z domova? Ptejte se v nové poradně

Upřesnění dalších omezení

Byla upřesněna mimořádná opatření k zákazu maloobchodního prodeje a prodeje služeb v provozovnách, které se nově netýká autoservisů do 30 osob, odtahových služeb, prodejců náhradních dílů, zásilkových služeb, prodejen zahrádkářských a zemědělských potřeb, prodejen jízdenek, lázeňských zařízení poskytujících služby alespoň částečně hrazené z veřejného zdravotního pojištění, pohřebních služeb, květinářství, prodejen a výdejen zdravotnických prostředků a provozoven souvisejících se stavebnictvím. Zákaz se také nevztahuje na činnosti, které nejsou živností podle živnostenského zákona.

Naopak od 16. března 2020 od 6.00 hodin se zakazuje prodej ubytovacích služeb s výjimkou ubytoven, lázeňských zařízení a školských ubytovacích zařízení, zakazuje se provoz autoškol, provoz alternativních taxislužeb kromě rozvozu potravin, provoz prádelen a čistíren, maloobchodní prodej stavebnin a hobbymarketů. 

Ke stejnému času je vztažen i zákaz provozování vnitřních a venkovních sportovišť. Vláda pak rozhodla, že až do odvolání se ruší platnost tzv. modrých parkovacích zón ve městech a obcích. Zakázán byl i přímý prodej jízdenek průvodčími ve vlakových spojích.

Co dalšího přinesl server Podnikatel.cz v uplynulém týdnu?

Jak čerpat karanténu, ošetřovné na děti při uzavření školy? Jsou i jiné možnosti zaměstnavatele na ochranu zaměstnanců, např. po příjezdu z rizikové oblasti? Karanténa kvůli koronaviru: Na co mají zaměstnanci nárok a na co ne?

Podnikatelé, které omezila koronavirová infekce či opatření s ní spojená, budou moct získat bezúročné úvěry. Kompenzace za koronavirus. Menší podnikatelé budou moct získat bezúročné úvěry

„Nevím, z čeho budu žít,“ říká maminka, na níž tvrdě dopadla opatření zavedená kvůli koronaviru. Ani v krizové době navíc OSVČ nedostanou ošetřovné. Stát OSVČ omezil a jejich děti nechal doma. Na ošetřovné přesto mohou zapomenout 

Situace kolem koronaviru by mohla dopadnout také na povinnost odevzdat daňové přiznání. Resort financí chce nejzazší termín posunout. Ministerstvo financí se chystá posunout termín pro odevzdání přiznání k dani

Od 10. 3. 2020 od 18:00 hodin se ruší veškerá kulturní představení, sportovní i náboženské akce, trhy, veletrhy, a to veřejné i soukromé pro sto a více osob. Otázky a odpovědi: Co znamenají mimořádná opatření kvůli koronaviru pro firmy

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).